גז ארגון - Aragon

ריתוך בפלדות אל-חלד ובפרט ריתוך ארגון TIG הופכים ותופסים חלק משמעותי בתחום שירותי עיבוד המתכת ובפרט בהקשר של עבודות ריתוך ומתכת לשוק האדריכלים, מעצבי הפנים ומוצרי מתכת אל-אחד מעוצבים לבתים ומוסדות.

הסיבה לכך, תכונתיו המרכזיות של גז הארגון (המוכר גם כיסוד Ar ממשפחת הגזים האצילים Aragon) כמדיום פעולת הריתוך היא ניקיון, חוזק ובפרט העדר שלאקה וגיצים שבתורם מבטלים את הצורך בהליך ההשחזה והליטוש המוכרים כל-כך בתהליכי ריתוך אחרים. הליך ריתוך באמצעות גז הארגון מכונה בשם TIG או Tungsten Insert Gas המתבסס על אלקטרודת טונגסטן היוצרת קשת חשמלית המוגנת על ידי גז ארגון מיונן ובמקביל להגשת חומר המילוי מהצד.

פעילות הריתוך עצמה מושפעת ממשתנים רבים כגון, מהירות, זרם ומתח חשמליים באלקטרודה, קיבול החום וניקיון אזור הריתוך. פעילות ריתוך מקצועי תדע לשלוט בהזרמת הגז באופן קבוע כזה שימנע התלהטות המתכת ויצירת תהליך אפשרי של חלודה. בנוסף והיות שריתוך זה מתבסס על גז ומטבעו מצריך מקצועיות וזהירות מיוחדת מומלץ ביותר לא לבצע ריתוכי ארגון TIG לפני השתלמות מקצועית בתחום ובפרט אחד מקורסי ריתוך ארגון TIG הקיימים בשוק.

סיבה נוספת, הנה תכונות פלדת האל-חלד שמאפשרות יצירת פריטי ורכיבי מתכת המשתלבים בעיצוב הכולל של המוצר וזאת תוך הבטחת איכות ושרידות ארוכות טווח וזאת מעצם טבעה המרכזי של פלדת האל-חלד, העדר בעיות החלודה והפגיעה במרקם.לימודי ריתוך וקורס ריתוך ארגון

שוק מעצבי הפנים והאדריכלים גילה, בשנים האחרונות, את מתכות האל-חלד כגון אלומיניום, נחושת, נירוסטה ופליז ועושה בהן שימוש נרחב במוצרי המותקנים בבית הלקוח – אם בית מגורים פרטי, חדרי תצוגה, אולמות אירועים וספקי קייטרינג וכלה במפעלי תעשיית המזון הדורשים צנרת נירוסטה בלחץ איכותית וסטרילית. לכן, מפעלי עבודות ריתוך ומתכת הופכים להיות ספקים מרכזיים בתהליך העיצוב, בחירת חומרי הגלם והביצוע בפרויקטים רבים השמים דגש על ההיבט העיצובי והאיכות לטווח ארוך.

מסיבות אלו ובפרט התכונה המרכזית של פלדות האל-חלד (העדר בעייתיות החלודה בטווח האורך) הופך הליך הריתוך המקצועי גם לחלק בלתי נפרד מתעשיית הספנות ובפרט תחום האלמנטים ליאכטות וגם בתחום אופניי ההרים שבהם שיפוץ שלדות אופניים וחסכון ניכר בעלויות מתבסס על הליכי ריתוך מקצועיים ואיכותיים.

מקורות

  1. יסוד גז הארגון - Ar, ויקיפדיה.
  2. ריתוך, יסודות הריתוך ושיטות ריתוך, ויקיפדיה.
  3. קורסי לימוד ריתוך ארגון, מפעל עבודות ריתוך ומתכת צ.נ.ר.