חמישי 26 נובמבר 2020

דעות - מאמרים

הדור הבא של האנרגיה המיוצרת בעולם הוא אנרגיה מתחדשת, אנרגיה שלעולם לא תיגמר. כיום רוב האנרגיה מופקת מפחם, נפט או גז המזהמים את הסביבה ומביאים לאפקט החממה, אלו הם גם חומרים מתכלים. אנרגיה מתחדשת המתקבלת מאורה וחומה של השמש היא אנרגיית הדור הבא, היא נקייה יותר, פחות מזהמת את הסביבה וגם יעילה יותר. אחד מהיתרונות שלה הוא חוסר התלות בייבוא חומרים ממדינות אחרות כגון דלקים, פחם ונפט.

אנרגיה סולארית - אנרגיה פוטו וולטאית

מדובר על שילוב של שתי מילים פוטו שזה אור ווולט , מושג הלקוח מעולם  החשמל , ובקיצור אנרגיית חשמל המופקת מאור, או למעשה, מהקרינה האלקטרומגנטית של השמש. אנרגיה פוטו וולטאית מסוגלת להמיר אור בצורה ישירה לאנרגיה חשמלית וכך אנרגיה זו מוזרמת לצרכן החשמל הארצי. הטכנולוגיה אשר מבוססת על התאים הפוטו וולטאיים ברוב המקרים מבוססת על חומר מסוג סיליקון המיוצר בצורה של שבבים. התאים הפוטו וולטאיים הם למעשה מוליכים למחצה ונמצאים בין שני אלקטרודות, אנודה וקטודה, כך שהקרינה למעשה פוגעת בסופו של דבר בתא, יוצרת את תנועתם של אלקטרונים ובסופו של דבר נוצר זרם חשמלי. התא הפוטו וולטאי התגלה על ידי מדען צרפתי בשנות ה-30 של המאה ה-18 ובשנות ה-80 של מאה זו נבנה התא הראשון . חברת בל בנתה את התא הפוטו וולטאי הראשון בשנת 1954 והוא היה עשוי מסיליקון.

המערכות הסולאריות של היום הביתיות והתעשייתיות מיוצרות באמצעות טכנולוגיה פוטו וולטאית והתחנות הגדולות משתמשות בטכנולוגיות תרמו סולאריות.

הטכנולוגיה הפוטו וולטאית למעשה מבוססת על קולטנים סולאריים, שאינם רעילים או מזיקים לסביבה והם מהווים כיום את האמצעי הנקי ביותר לייצור חשמל מאנרגית השמש , חשמל המיועד למבנים. חשמל זה איננו מזהם, וגם איננו פולט קרינה מסוכנת. במערכת סולארית לא ניתן למצוא שום חלקים נעים אלא רק אלפים של תאים פוטו וולטאיים, תאים אלה מצריכים תחזוקה מינימאלית. הרכיבים העיקריים של המערכת הם קולטנים סולאריים וממיר מתח אשר מחובר לרשת והוא מהווה את לב ליבה של מערכת זו . החשמל אשר מוזן באמצעות הקולטנים מוזן באמצעות ממיר המתח אל לוח החשמל וכך גם מתחבר אל רשת החשמל של ביתנו. את קולטני החשמל מומלץ להתקין על גגות  שטוחים או משופעים כאשר הם מופנים לכיוון דרום. רוב הקולטנים מחזיקים מעמד עד כעשרים וחמש שנים.

היתרונות של אנרגיה סולארית

אנרגיה סולארית כאמור, איננה אנרגיה מתכלה והיא איננה עולה כסף, בינתיים השמש מספקת את שירותיה בחינם. אור השמש נמצא בשפע ולעולם לא נחוש מחסור בו. התאים הסולאריים הינם קלים להתקנה , אינם דורשים שטח רב, ניתן להתקין אותם על הגגות כך שאין העניין כרוך בניצול משאבי קרקע. הקולטנים, אינם מצריכים תחזוקה ואינם רעשנים, כמו כן הם ניידים וניתן להעביר אותם ממקום למקום. אנרגיה סולארית ניתן להפיק בכול מקום בו השמש נמצאת כך שמדובר על כלל כדור הארץ. השמש איננה פולטת גזים רעילים כגון פחמן דו חמצני וגזים אחרים בזמן שהיא מסייעת לייצר חשמל. באנרגיה סולארית ניתן להשתמש למטרות רבות – בישול, אידוי, ייבוש, חימום מים והפעלתם של מכשירים חשמליים.

למידע נוסף - אנרגיה סולארית http://www.solarcell.co.il/