גירושין אינם דבר נעים אף פעם. חשוב לזכור כי מעבר לקושי הרגשי, מדובר כאן בסוגיה מורכבת גם מהבחינה הכלכלית, כפי שיעידו תשלומי המזונות השונים. אולם, על מנת להפוך את ההתמודדות עם התשלומים לפשוטה יותר עבור הצד המשלם, נקבעו בחוק הטבות מס מסוימות עבור תשלומים אלה, וכן החזרים במקרה בו אכן שולם בפועל יותר מהדרוש.

כך זה קבוע בחוק

על פי סעיף 40 (ב) (2) לפקודת מס ההכנסה, הרי שאדם אשר משלם בפועל מזונות לילדים אשר כבר לא בחזקתו, רשאי לקבל נקודת זיכוי אחת ממס הכנסה- וזאת על כל שנה בה התבצעו התשלומים הללו. יש לציין כי אדם אשר נישא בשנית זכאי לנקודת זיכוי נוספת, ורק כאשר הוא משלם את המזונות כחוק.

המטרה בכך, כמובן, היא לדרבן את כל אותם גרושים להקפיד בפועל על תשלום דמי המזונות. ידוע כי ישנם אנשים שלא מקפידים על התשלומים, תהא הסיבה לכך אשר תהא. באמצעות החוק, מקווים במס ההכנסה להקטין את אחוזם של אלה, דבר שיאפשר התנהלות תקינה יותר של כל הליך גירושין.

לעיתים, ההטבה הופכת להחזר

רבים מהאנשים הגרושים אינם מודעים לכך שמגיע להם זיכוי מסוים במס, כך שבפועל יוצא כי הם משלמים מס בשיעור גבוה מעט יותר מהנדרש. באותה מידה, הרי שחלק מהשכירים כלל לא מיידעים את הבוסים שלהם על מצבם המשפחתי, דבר שפועל גם הוא לרעתם.

עקב כל אלה, הרי שעולה לאוויר העולם הצורך של קבלת החזרי מס, לעיתים גם שנים אחורה. הדבר נעשה באמצעות הגשה של טופס 106 למעסיקים, ובו צריך להיות מפורט המצב המשפחתי של האדם, וכן העובדה כי הוא עבר גירושין. אל מסמכים אלה נדרש לצרף גם פסק דין, אשר מוכיח כי נטל תשלומי דמי המזונות אכן נופל על אותו אדם, כמו גם את מועד תחילת התשלומים.

הבעיה: התופעה רק גודלת

מיותר לציין כי קבלת החזרים עבור מס עשויה להגיע לשיעור מצטבר של אלפי שקלים. מה שחמור עוד יותר הוא שמעטים המקרים בהם אנשים אכן זוכים לזכאות הזאת, מכל הסיבות שפירטנו מעלה. לכן, הצעד הראשון בדרך לקבלת ההחזרים הוא הידיעה כי אכן מגיעות ממס ההטבה הטבות מסוימות עבור דמי המזונות.

מכאן, מתחיל הליך שמטרתו לקבוע בדיוק את סכום ההחזרים האלה. כאן, ברור כי כל מקרה נשקל לגופו, וזאת על פי כל המשתנים שנוגעים לגירושין, לעבודה ועוד. כדי לבאר את התמונה, ההמלצה הברורה שלנו, לכל גרוש באשר הוא, היא לבצע בדיקת זכאות למס. כיום, גורמים רבים מציעים בדיקות מסוג זה, לעיתים אפילו ללא שנדרש מהלקוח תשלום כלל.

כאשר פועלים על פי הספר, הרי שבסופו של דבר, יגיעו לאדם הכספים שאכן מגיעים לו. כך, התקווה היא שהמשך התנהלותו, בעידן שאחרי הגירושין, יהיה פשוט מעט יותר.

באתר הגנה פיננסית www.hagana.co.il תמצאו מידע רב נוסף בנושא החזרי מס.