אנשים אשר סובלים מבעיות רפואיות חמורות וגם מנכות, הנובעות ממחלה, מתאונה או מאסון שקרה, זכאים לממש את זכויותיהם הרפואיות ולקבל הטבות שונות ממוסדות המדינה.

משמעות הזכויות הרפואיות

המטרה הכוללת של מימוש זכויות רפואיות היא לסייע מבחינה כלכלית לאותם אנשים הסובלים מבעיות שונות שמגבילות אותם בשגרת חייהם, בשל מחלות חמורות, תאונות דרכים, תאונות עבודה וכדומה. בעקבות פגיעתם, לא משנה באיזו דרך, אנשים אלה נפגעו בכושר תפקודם ובכושר ההשתכרות מעבודה, והם זכאים לממש את זכויותיהם הרפואיות בכל המוסדות שמעניקים הטבות. ניתן למצוא אנשי מקצוע מיוחדים אשר מתמחים בנושא מימוש הזכויות הרפואיות, והם יכולים לסייע לנפגעים בצורה טובה ויעילה, ולהעלות את הסיכויים לקבלת ההטבות.

ההכרה בזכאות של האנשים החולים, הנכים והנפגעים לאחר תאונה, אינה נעשית באופן אוטומטי. לשם כך יש צורך לעבור מספר שלבים עד אשר מממשים את הזכויות הרפואיות. ישנן וועדות רפואיות בגופים כמו ביטוח לאומי, משרד הביטחון ומס הכנסה, שדורשות מהאנשים להיבדק אצלן. הוועדות הרפואיות בודקות את מידת הזכאות באותן הטבות, לפי הבעיות הרפואיות ולפי הקשיים, הנכויות והמוגבלויות המתגלות.

מה צריך לבדוק לפני הגשת הבקשה?

אנשים שנפגעו מתאונה ומצבם התפקודי התדרדר, ואנשים המוגבלים בעקבות מחלתם, צריכים לבדוק את הדברים הבאים, בטרם ניגשים לבקש את מימוש זכויותיהם הרפואיות:

הגורמים אליהם ניתן לגשת לשם מימוש זכויות רפואיות

ישנם גורמים שונים אשר מכירים את הדרישות של הוועדות הרפואיות בביטוח לאומי, במשרד הביטחון ובמוסדות אחרים במדינה, הם מכירים היטב את התהליכים ויודעים כיצד לעמוד מולן. אותם גופים יכולים לסייע מאוד לאנשים שניגשים לדרוש את זכויותיהם, ובכך להגדיל את זכויותיהם לקבל אותן. כדאי מאוד לגשת לאחד מהגופים האלה, להתייעץ ולהיעזר בהם בטרם ניגשים לוועדות, שכן הוועדות הרפואיות מערימות קשיים בנושאי קבלת ההטבות, ואדם שאינו מכיר את המהלכים, לא בהכרח יוכל לעמוד מולן ולקבל את המגיע לו.

המאמר בחסות תקנה - מימוש זכויות רפואיות

http://www.takana.co.il