דלקת באוזן התיכונה הינה מחלת האוזניים השכיחה ביותר. אין אמא אשר לא טעמה צרה זו עם ילדיה הקטנים. זיהום בדרכי הנשימה העליונות בדרך כלל קודם לדלקת באוזן התיכונה.

דלקת אוזניים Ear infection

אנטומית האוזן מתחלקת לשלושה אזורים עיקריים: האוזן החיצונית (External Ear), האוזן התיכונית ((Middle Ear והאוזן הפנימית ((Internal Ear.

האזן החיצונית אוספת גלי קול ומנתבת אותם פנימה. האזן החיצונית מכילה: את האפרכסת, תעלת האוזן החיצונית ואת עור התוף שהינו קרום שקוף למחיצה ובלתי חדיר.

אזור האוזן התיכונית הינו החלל בין עור התוף מצד אחד ומחיצה של האוזן הפנימית, מצד שני. בתוך אזור האוזן התיכונית נמצאת מערכת של פטיש, סדן וארכובה. מערכת זו מקשרת בין עור התוף והמחיצה של האוזן הפנימית ומעבירה גלי קול לאוזן הפנימית. מלבד זה החלל של האוזן הפנימית מאוורר ומקושר עם חלל הגרון באמצעות תעלת השמע הנקראת גם תעלת אוסטאכיוס ( Eustachian Tube ).

האוזן הפנימית הינה מערכת סבוכה של תעלות האחראיות על השמיעה ועל שיווי המשקל.

דלקת באוזן התיכונה Otitis Media

דלקת באוזן התיכונה מאוד נפוצה במיוחד בגיל הילדות. כ – 30% מילדים עד גיל 6 סובלים מנגע זה. אצל ילדים קטנים היקף תעלת השמע צר יותר ונמצא בתנוחה מאוזנת יותר. חסימה של תעלת השמע תמנע אוורור ותגרום להצטברות נוזלים ולזיהום נגיפי או חיידקי באזור.

גורמים

תסמינים

המלצות לטיפול עצמי

עיסוי נקודת דיקור על מרידיאן כיס המרה 2 (Gb2)

פתחו את הפה וגלו שקע הנוצר לצד מרכז האוזן סגרו את הפה ועסו את האזור.

עיסוי נקודת דיקור על מרידיאן מעי הגס (Li4)

לחצו באזור המרכז בין האגודל לאצבע המורה. עיסוי בנקודה זו מקל לא רק על כאבי אוזניים אלא על כל סוג של כאבים באזור הראש.

 

דלקת באוזן החיצונית

דלקת באוזן החיצונית קשורה בדרך כלל לעור של תעלת האוזן. זו יכולה להיות אקזמה המזוהמת בפטריות או חיידקים. גירוד וניקוי האוזן באמצעות חפץ חד גם עלולים לגרום לזיהום.

יש לשמור על היגיינת האוזן. אם ישנה מוגלה, ניתן לשטוף אותה במי חמצן 0.9% ולייבשה.

ריבוי שעווה באוזן

לשעווה באוזן תפקיד חשוב להגנת האוזן. ניתן לנקות אותה בעדינות על ידי קיסם עם צמר גפן. אין להכניס את הקיסם עמוק מדי. במקרים של עודף השעווה ניתן לשטוף אתה במי חמצן או לגשת לרופא אף-אוזן-גרון לקבלת טיפול.

לחצו באזור המרכז בין האגודל לאצבע המורה. עיסוי בנקודה זו מקל לא רק על כאבי אוזניים אלא על כל סוג של כאבים באזור הראש.

 

רפאל רוזנסקי(M.Sc., Dip.Ac.)

מרפאות רפא – רפואה משלימה