רביעי 10 אוגוסט 2022

דעות - מאמרים

גוגל השיקה לאחרונה דפדפן חדש בשם כרום - ונתן ליפסון מדה-מרקר שואל למה לה דפדפן?

google chromeגוגל - למה לה דפדפן?

"עד כה גוגל היתה תלויה ביצרני דפדפנים אחרים כדי שתוכל לשלב את המוצרים שלה בתפריט הגלישה היומי של מיליארדי גולשים. עכשיו, משהשיקה דפדפן משלה, היא יכולה לתכנן אותו כך שיתאים בצורה הטובה ביותר לשירותים שהשיקה.

אפשר לדמות את זה ליצרנית מכוניות שמחליטה גם לסלול את הכבישים ברוחב שמתאים לכלי הרכב שהיא מייצרת - וליעדים שהיא מעדיפה שבעלי הרכבים יגיעו אליהם. אבל אפשר גם לדמות את זה ליצרנית תוכנה שמתחילה לייצר גם מערכת הפעלה, שבמקרה הזה לא מותקנת במחשב, כמו Windows של מיקרוסופט, כי אם נמצאת באינטרנט" (ראו קפה דה-מרקר, 'טלפון שמגיע עם 2.1 מיליון שירים').

גוגל - האח הגדול

למעשה, טענתו של ליפסון מתקשרת למאמר שפורסם כאן בעבר בשם חזון האח הגדול ואיך גוגל משתלטת על חיינו המציג את האסטרטגיה של גוגל ליצור שרשרת עצמאית של חיי המידע ברשת - החל מיצירת המידע (אתר נול של גוגל - הוא חיקוי וויקיפדיה), מתשתיות ההולכה (מערכת ההפעלה לטלפונים של גוגל ותדרי הרדיו שנרכשו על ידי גוגל), כלי החיפוש בהם יאותר (מנוע החיפוש גוגל), המדיה שבה הם יוצגו (דפדפן כרום החדש של גוגל)!

דפדפן כרום של גוגל הוא החוליה האחרונה המהדקת את השרשת מסביב לצווארנו. אם פעם חששנו מעוצמתה של מיקרוסופט והשתלטותה על חיינו הרי שהיא עסקה רק בסביבת העבודה שלנו וממש הקפידה (או שנכשלה) בייצור המידע וניהולו ואילו גוגל מהווה דוגמא חייה לאח גדול ששולט בהכול.

מסביבת חיים פתוחה שבה שותפים ספקים שונים להבטחת הפעילות השוטפת - מערכות הפעלה, דפדפנים, ייצור ועריכת מידע, איתור המידע וכו' - הופכת גוגל את הרשת למקום חד גוני הנשלט על ידי גורם מרכזי אחד. גורם העושה לכאורה במידע ובידע הזורם דרכו שימוש עסקי ציני המונחה אך ורק על ידי השורה התחתונה העסקית של חברה עסקית כמו גוגל הנסחרת בבורסה.

אז די עם גוגל, או באנגלית - Down With GOOGLE!

דעות מאמרים עקבו אחרי AhoyIT בגוגל+