שני 19 אפריל 2021

דעות - מאמרים

משחקים ברשת האינטרנט הפכו לחלק בלתי נפרד מחוית הגלישה וזאת בזכות הופעתם של אתרי משחקים רבים המאפשרים לגולש בחירה מתוך מגוון רחב של תחומי משחק - אם משחקי פעולה, משחקי ספורט, משחקי חשיבה מתוחכמים, משחקי ילדים או בנות ואפילו משחקים מרובי משתתפים המעצימים את החוויה.

המגוון הגדול, התחכום, העושר העיצובי והטכנולוגיה המתקדמת מאפשרים לאתרי משחקים ברשת אלו להציע משחקי רשת המתאימים, כמעט, לכול סוג של גולש. כך הופכת הרשת ובפרט אתרי משחקים ברשת, למקום בילוי בשעות הפנאי ולא רק לכלי איתור מידע, קניות ופעילות עסקית.

אתרי משחקים ברשת - לא רק מקום בילוי

עם זאת ולמרות תפיסת אתרי משחקים ברשת כמקום בילוי, הרי מרבית תחומי המשחק הקיימים מספקים ערכים מוספים נוספים וחשובים שיכולים לתרום רבות לשיפור העצמי של הגולש.

יכולות כמו תהליכי חשיבה מסודרים, סבלנות, תרגול עצמי, התמדה, קואורדינציה של עין - יד, חשיבה ארוכת טווח, יכולת לוגית, שיתוף פעולה (בפרט באתרי משחקים ברשת המאפשרים ריבוי משתתפים) הן רק חלק מהתחומים בהם מתאפשר תרגול עצמי ובטווח זמן סביר אף הצגת שיפור משמעותי ביכולות. לכן, משחקים ברשת לא צריכים להיתפס רק כסרח עודף או מקום בילוי לא רצוי לילדים, נוער ואף מבוגרים - כי אם סביבה שבפיקוח נכון יכולה לתרום רבות להתפתחות האישית של השחקן.

משחקים ברשת האינטרנט - סוגי משחקים

משחקי פעולה: סוג משחקים המוכר יותר כמשחקי Arcade ומבוססים התמודדות של השחקן מול אתגרי פעולה שמייצר המחשב ועמם צריך להתמודד תוך שליטה בזמן אמת. סוג משחקים זה דורש קואורדינציה גבוהה, יכולת ריכוז וריבוי משימות.

משחק רשת קלאסי, מתחום משחקי פעולה - הוא נסיך פרס.

נסיך פרס: משחקי רשת - פעולה
משחקי ספורט: הדמיה של תחרויות ספורט מסוגים שונים ובהן השחקן אמור להוכיח שליטה במקצוע המסוים, תרגול והתמקצעות, קואורדינציה גבוהה וחשיבה אסטרטגית.

משחק ספורט מוכר ואהוב, בתחום משחקים זה, הוא הטניס.

טניס: משחקי רשת - ספורט
משחקי חשיבה: סוג משחקים זה תורם רבות לפיתוח יכולות לוגיות, ריכוז ותהליכי חשיבה נכונים - כשהוא מציב בפני השחקן חידות ותרגילים הדורשים יישום של הכלים האמורים. משחקים מסוג זה יכולים להמשיך על פני שעות וימים רבים.

משחק רשת קלאסי המיישם חשיבה והנאה, הוא משחק הדמקה.

דמקה: משחקי רשת - חשיבה
משחקי ילדים: משחקים המותאמים לתחום גילאים צעיר וכוללים סוגי משחקים שונים כמו ספורט, פעולה וחשיבה ברמת המתאימה ליכולות הפיזיות והשכליות של ילדים. משחקים מסוג זה יכולים לתרום רבות לפיתוח קואורדינציות עין - יד אצל ילדים, תרגול תהליכי חשיבה, ריכוז והתמדה. תחום נוסף, המפותח במיוחד בתחום משחקים לילדים הוא משחקי הוראה המסייעים בלימוד תחומים בסיסיים כמו חשבון, צורות וצבעים, שפות זרות ועוד.

משחקים קלאסיים בתחום זה, יהיו משחקי זיכרון שונים.

משחק הזיכרון: משחקי רשת - ילדים
משחקים מרובי משתתפים: עולם זה דורש הצגה נפרדת ומקיפה, היות שהיקפו עולה פי כמה על זה של משחקי הרשת הפשוטים. משחקים מרובים משתתפים מבוססים על שרתים הזמינים ברשת ומאפשרים לגולש לקחת חלק במשחק בשיתוף וכנגד גולשים אחרים (שיכולים לבוא מהקצה השני של העולם) בתחרויות, משחקי פעולה, חשיבה ואסטרטגיה מגוונים ומעשירים מאוד.  

אתרי משחקים ברשת - סביבה חינוכית מבוקרת

אתרי משחקי רשת יכולים וצריכים להפוך כלי חינוכי יעיל, ובעזרת פיקוח ושימוש נכון יסייעו להורים לשפר אצל ילדיהם כישורים חסרים ואפילו אצל מבוגרים ככלי התמודדות עם יכולות חסרות.

בקרה נכונה, של - סוגי המשחקים, שעות הפעילות והקיפן, השותפים באתרי משחקים ברשת והתכנים במשחקי הרשת השונים, יכולים לאפשר סביבה חינוכית מבוקרת, נעימה וקלילה שרק תתרום לשחקן הרשת להתפחות האישית שלו. אם בגיל הרך, כילד או נער מתגבר ואם כבוגר.

אתרי משחקים ברשת הם כלי החינוך העתידי שלנו.