Text Size
חמישי 30 מרס 2017

דעות - מאמרים

בריאות וסביבה

טורים בנושאי חינוך, בריאות וסביבה, אם על ידי אנשי מקצוע מתחום החינוך, הבריאות והסביבה או בהתבסס על התנסות אישית של הכותבים.


אנא שמרו על זכויות היוצרים וכן מערכת בית הסרט העברי תשמח לקבל מידע על פרסומים נוספים ופריטי מדיה לפרסום.ההסדרים של פינוי ובינוי

רקע היסטורי:ההסדרים של פינוי ובינויאינם חדשים בחקיקה  הישראלית וכבר בשנת 1965 חקקה הכנסת אתחוק פינוי ובינוי של אזורי שיקום, התשכ"ה 1965שכלל הסדר שכזה. חוק זה בא לענות על הצורך לחדש שכונות ישנות שנבנו באיכות בנייה נמוכה בתקופת העלייה הגדולה של שנות החמישים. החוק מסמיך את הרשות שהוקמה על-פי החוק להכריז, באישור הממשלה, על אזור שיקום או על מבנה שיקום, לתכנן את שיקומו ולפנות את המתיישבים של האזור בכדי לבצע פעולות שלהתחדשות עירוניתוכמובן בנייה מחדש. עם זאת, ההסדר הנ"ל לא היה מבוסס על הסכמה בין הרשות הרשות הציבורית לבין הדיירים במתחם והפיצוי שניתן להם לא היה בדירות חדשות במבנה עצמו אלא בתשלום במזומנים על הפקעת דירותיהם.

המשך קריאה: ההסדרים של פינוי ובינוי

מקרה אמיתי על שימוש בריטלין לעומת תחליף לריטלין

אני ומתן, בני בן השמונה, הגענו לאלונה, כאשר מתן סבל קשות מהפרעת קשב וריכוז. הוא קיבל ריטלין תקופה ארוכה, אך לא היה שום שיפור בהפרעה ממנה הוא סבל.

מתן סבל מאי שקט מתמיד וכאשר לא קיבל ריטלין, הוא לא הצליח לשבת לרגע - היה חייב לגעת בכל דבר שראה וכל דבר הסיח את דעתו. בבית הספר היה לו קשה מאוד להתרכז ועקב כך סבל מקשיי למידה חמורים. בנוסף לבעיות התנהגות, סבל מתן מדלקות גרון חוזרות ונשנות והיה מטופל באופן קבוע באנטיביוטיקה.

המשך קריאה: מקרה אמיתי על שימוש בריטלין לעומת תחליף לריטלין

ALS - מכירים?

סביר להניח שרובכם הייתם מופתעים לולא נשאלתם אם הנכם מכירים את מחלת הסרטן. סביר להניח שאף יותר הייתם מופתעים אילו הייתם שומעים על אדם או אף על מספר אנשים שיענו בשלילה לשאלה הנ"ל. רובנו ככולנו מכירים את המחלה, יודעים מהן השלכותיה, מודעים למצב הקשה שבו אדם שחולה בה נמצא ואף חוששים מכל אזכור ואפילו הכי קטן של המחלה.

אך מה תגידו כשאשאל, האם אתם מכירים את מחלת הALS?. ייתכן כי חלקכם יוכלו להכיר ולהגדיר מהי המחלה, וייתכן גם כי חלקכם או אף רובכם לא שמעתם עליה אפילו.

המשך קריאה: ALS - מכירים?

בריא לדעת

שר הבריאות יעקב ליצמן העלה לא פעם את נושא הג'אנק פוד לסדר היום הציבורי- החל ממאבק בקיוסקים בבתי הספר וכלה בהתבטאויותיו כנגד ההמבורגר. לאחרונה העלה השר את הנושא שוב והפעם בהקשר לחג החנוכה. באומרו שניתן להכין את אותן הסופגניות במתכונת בריאה יותר, ואין צורך להלעיט את הילדים בשמן, ריבה ובכל מיני תוספות מושחתות.

יש הטוענים, שהשר חוטא לתפקידו בהתבטאויות אלו וברפורמות חודרניות שאותן הוא מנסה לקדם, וכל מטרתו ליצור פרובוקציות ולהישאר בכותרות. יתירה מזאת, האמירות שלו "הורסות שמחות".

המשך קריאה: בריא לדעת

שפת הצפצופים

על הכביש התקשורת היחידה הקיימת בין הנהגים היא צפצופים. הצפצפה, שבמקורה נועדה להזהיר מפני סכנות על הכביש, הפכה במדינה שלנו לאמצעי ביטוי מספר אחד. משנכנס הישראלי הממוצע למכונית, הוא מאבד לא רק את כושר השיפוט שלו, אלא גם את יכולת הדיבור. הצעקות המקוטעות שאנו שמעים מנהגים: אידיוט, מפגר, רק מעידות שהנהג שלנו מצליח מקסימום לבטא מילים של ילדותו המוקדמת והקשה.

המשך קריאה: שפת הצפצופים

האם ועדי ההורים חשופים לתביעות בעקבות ארגון מסיבות הסיום בבתי הספר ובגנים?

לקראת מסיבות סוף השנה בגנים ובבתי הספר - מי חשוף לתביעות ומה ניתן לעשות?

בכל גן ילדים ובכל כתה בבית הספר פועל ועד הורים. בנוסף לועדים הכיתתיים פועלים ועדי הורים מרכזיים של המוסדות החינוכיים. המשותף לכולם – ההורים הנבחרים לשמש כועד – עושים זאת בהתנדבות ומרצונם החופשי בלבד.

המשך קריאה: האם ועדי ההורים חשופים לתביעות בעקבות ארגון מסיבות הסיום בבתי הספר ובגנים?

קמח

קמח, רכיב יסוד בתפריט שלנו וכבר אמרו חכמים כי "אם אין קמח - אין תורה" (מסכת אבות ג', כ"א).

קמחעוד מימי התנ"ך הכיר האדם בחשיבות הקמח כאוכל בריא ומזין וכפי שעשה בו שימוש הנביא אלישע לניקוי קדרה מקולקלת, "קְחוּ קֶמַח וַיַּשְׁלֵךְ אֶל הַסִּיר וַיֹּאמֶר צַק לָעָם וְיֹאכֵלוּ וְלֹא הָיָה דָּבָר רָע בַּסִּיר" (מלכים ב', פרק ד' פסוק מ"א).

קמח משמש כרכיב מרכזי בבצקים לאפיה, אך גם בסיס חשוב לרטבים, בטיגון כמעטפת הגנה, בדייסות ומאכלים עשירים הדרושים הסמכה ובסוגי בצק רדוד כמו פסטה, כיסונים וכו' שאינם עוברים תהליך אפיה מלא.

המשך קריאה: קמח

על חשיבה חיובית ועל אושר סיכומים והארות מתוך כתבי העידן החדש

יש מי שלא מאמינים שחשיבה חיובית נחוצה לנו ויש שאומרים שאפילו היא עלולה להזיק. זאת מפני שאנו עלולים להתפתות לחוסר פעילות ולאי נקיטת צעדים לשינויים בחיינו. אבל אני חושב שעלינו לפתוח כל בוקר במחשבות חיוביים, להתרכז בהזדמנויות  שהבוקר החדש מביא. ככה גם נוכל לאפשר לנו לממש את הדברים החיוביים הללו בחיינו. יש הבדל בין פיתוח דמיון, שהוא כלי חשוב להנעה ולתכנון חיינו, לבין פנטזיות, שהן תחליף לפעילות ונקיטת אמצעים לשינוי.

המשך קריאה: על חשיבה חיובית ועל אושר סיכומים והארות מתוך כתבי העידן החדש