Text Size
חמישי 30 מרס 2017

דעות - מאמרים

אישי

טורים אישיים, טורי דעה וכל נושא אישי אחר שאין לו מקום בקטגוריות הנושא האחרות.


אנא שמרו על זכויות היוצרים וכן מערכת בית הסרט העברי תשמח לקבל מידע על פרסומים נוספים ופריטי מדיה לפרסום.התחדשות עירונית בישראל

התחדשות עירונית בישראל

(בר לב - מומחים בארגון דיירים לתמ"א 38)

 

 

אוכלוסיית ישראל מונה למעלה מ-8 מיליון תושבים ולפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה יותר מ-90% מהם מתגוררים בישובים עירונים. מגמה שככל הנראה רק תלך ותצמח בשנים הבאות.

על פי מספרים אלה, ברור מדוע מצבן החברתי והפיזי של הערים משפיע באופן משמעותי על איכות חייהם של רוב תושבי המדינה. ואכן, לא בכדי, מדיניות תמ"א 35 (תוכנית המתאר הארצית) מגדירה שתכנון ופריסת הישובים בישראל צריך למקד את עיקר הפיתוח באזורים עירוניים ומבונים.

אם תרצו את זה במילים המפורשות מהתוכנית עצמה – "מתן מענה תכנוני לצורכי הבנייה והפיתוח של מדינת ישראל, תוך הכוונת עיקר הפיתוח למרקמים העירוניים וצמצום תופעת הפרבור" (מתוך: תמ"א 35, תכנית מתאר ארצית משולבת לבנייה, לפיתוח ולשימור, הוראות התכנית - נוסח משולב, עמ' 1). זוהי אפוא תפיסת עולם כוללת בענף הבניה הידועה גם תחת הכותרת –התחדשות עירונית.

התחדשות עירונית ושיקום מרכזי ערים:

התחדשות עירונית קובעת למשל שהשכונות הוותיקות בתוך הערים מהוות את מאגר הדירות והקרקעות הגדול ביותר עבור תושבי המדינה. אולם נוכח היבטים שונים שהיו קשורים בהקמתן מלכתחילה (כמו תנאי זמן, גישה תכנונית ששלטה בכיפה ומצוקה תקציבית), השכונות זקוקות באופן דחוף להתחדשות עירונית. התחדשות, שאם לא תגיע, תביא לנטישתן ושקיעתן (על כל המשתמע מכך לגבי העיר כמרכז תוסס וחי).

ואכן, התחדשות עירונית מבקשת גם להתמודד עם מגמת הפרבור, הגודש התחבורתי ונדידת מוקדי התעסוקה, הבילוי והמסחר ממרכזי הערים. גורמים שהביאו לעזיבת אוכלוסיות איכותיות והפיכת מרכזי ערים חשובות בישראל לאזורים מוחלשים. זאת, חרף הפוטנציאל הגדול הגלום בהם.

בשל כל האמור המדיניות הממשלתית כיום, ובהתאם אליה גם המגמות בענף הבנייה, מתמקדת בחידוש ושיקום אותן שכונות. כלומר, התחדשות עירונית על ידיחיזוק מבנים ובנייה מחודשת.

היתרונות שבשיקום שכונות ותיקות:

במרבית השכונות הוותיקות הצפיפות נמוכה וישנם שטחים רבים שאינם מנוצלים. קרי, הן טומנות בחובן פתרון אמיתי ואפקטיבי להורדת מחירי הדיור על ידי הגדלת ההיצע הקיים בעזרת התחדשות עירונית, חיזוק מבנים ובנייה מחדש (פינוי בינוי).

במחקר שערכה עמותת מרחב נמצא כי במרכזי הערים בישראל ניתן לבנות כבר עכשיו כ-400 אלף דירות עם פינוי בינוי ובין 150 ל-200 אלף על ידי חיזוק מבנים (עיבוי).

יתרון נוסף של התחדשות עירונית הוא שבשכונות הוותיקות יש כבר תשתיות עירוניות, מוסדות ציבור ותחבורה ציבורית. לכן, עבור משלם המיסים, בניית דירות בשולי ערים על שטח פתוח עולה משמעותית יותר מבנייה בשכונה קיימת. מה גם ששכונות וותיקות לרוב מאופיינות בדירות זולות וקטנות הנגישות לתחבורה ציבורית, ועל כן מדובר בדיור בר השגה שמספק מענה הולם למצוקת הדיור.

כניסה של אוכלוסייה חזקה יחסית מגדילה את העושר החברתי והנכסי של מרכזי הערים, וכפועל יוצא מכך מחזקת גם את התושבים הוותיקים. שיקום על ידי התחדשות עירונית מרחיב את אפשרויות הדיור בתוך אזורים שכבר בנויים ממילא ומפחית את הצורך לבנות בשולי העיר. כך מתאפשרת הגשמתה של מטרה נוספת של התחדשות עירונית והיא הגנה על שטחים שנותרו פתוחים ועל ריאות ירוקות.

התחדשות עירונית בישראל :          

בתהליך ההתחדשות העירונית בישראל נעשית החייאה של השכונות הוותיקות ושל אזורים עירוניים. הפיתוח נעשה בתוך גבולות העיר המבונים ותוך ניצול אופטימלי של תשתיות קיימות. מבחינה פיזית, משופרות ומשוקמות התשתיות השונות במרקם הוותיק ומושם דגש על הגדלת היצע הדירות באמצעות פרויקטים כמו פינוי בינוי ותמ"א 38.

מבחינה תרבותית וחברתית, התחדשות עירונית מספקת כלים לחיזוק האוכלוסייה הקיימת ולהשבת אוכלוסייה הטרוגנית ועמידה אל תוך השכונות הוותיקות ומרכזי הערים. החידוש כולל שיקום של המערכת החינוכית, ייעול התחבורה הציבורית, התנעת הפעילות המסחרית והתרבותית, יצירת משרות ועיצוב ומיתוג מחדש של השכונות והמרחב העירוני.

מגמות מתחדשות:

תחום ההתחדשות העירונית נע כמטוטלת בהתאם למגמות השונות בענף הנדל"ן הישראלי. לדוגמה, אם עד לאחרונה ההצלחה של תמ"א 38 הייתה בראש הכותרות, היום יש מומחים שמעריכים שהכיוון העתידי יהיה פינוי בינוי. כלומר, אזורים שלומים המיועדים לפינוי ולבינוי כאשר המהלך הוא הרבה יותר רוחבי אך עם אלמנטים נקודתיים.

עד לפני מספר שנים יזמים רבים ובעלי דירות נמנעו מפרויקטים של פינוי בינוי בשל הבירוקרטיה שהייתה כרוכה בתהליך, ולאחרונה ניתן לראות שינוי משמעותי לטובה. כך מתחדשים למעשה אזורים שלמים ובמקרים מסוימים מדובר על שכונות ממש. הרשויות החלו להפנים את העניין ולכן המגמה צפויה לגדול ולצמוח.

 

אתם מוזמנים לפגוש אותנו באתר הבית שלנו שכתובתו: http//www.barlev-38.co.il

 

מילות מפתח:

פינוי בינוי,חוק פינוי בינוי, חוק פינוי בינוי פיצויים, חוק המאכערים, התחדשות עירונית, חיזוק מבנים, תמ"א 38, תמ"א 38 3א, תמ"א 38 תיקון 4, תמ"א 38 תיקון 2

הצעת הנישואין שלי

אני סוף סוף עשיתי את זה. הצעתי נישואין לאשת חלומותיי ועשיתי זאת בדרך הכי רומנטית שניתן לדמיין. היא אהבת חיי, ולכן כשהצעתי לה וידאתי שההצעה ראויה למלכה - מלכת חלומתיי. הלילה ביקשתי מהיפה שלי להיות אשתי. לקחתי אותה על סיפון יאכטה בהרצליה, לארוחת ערב רומנטית לשניים.

הכל היה מושלם, בדיוק כפי שתכננתי. ארוחת הערב על סיפון היאכטה התנהל ללא חדש קל מצידה. לאחר שסיימנו את הארוחה, הובלתי אותה אל חרטום היאכטה. אור הירח השתקף במי הים התיכון. הבחנתי במבט העמוק של עיניה. היא הביטה, היא ידעה מה קורה. אף פעם לא הרגיש כל כך שלם עם עצמי. ירדתי על ברך אחת, ולפני שהספקתי לשאול אותה משהו היא צעקה באושר "כן!"

המשך קריאה: הצעת הנישואין שלי

אחיזה טיפולית לריסון התנהגות בפנימיות

אחיזה טיפולית מרסנת בפנימיות הלכה למעשה: הפער בין הרצוי למצוי

כתיבתי מגיעה מנקודת מבט אישית, כצעירה שהתנדבה בפנימיה בעבר וכעובדת סוציאלית לעתיד.

לפני כחמש שנים התנדבתי לשנת שירות, שנת התנדבות טרם השירות צבאי, בה הדרכתי בפנימייה טיפולית/ פוסט אשפוזית. בפנימייה זו שהו ילדים ובני נוער שהתאפיינו בבעיות התנהגות וברקע נפשי, אשר הגיעו ע"פ הוראת צו בית משפט לחוק הנוער. במסגרת לא קלה זו נפגשתי לראשונה עם שיטת טיפול וריסון באחיזה פיזית, האחיזה הטיפולית המרסנת, או בקיצור אט"מ. ברצוני לחשוף אודות האחיזה לא בשל הסקרנות הרבה למתרחש ב"חצר האחורית", הפנימיות ומוסדות הקצה, אלא בעקבות הבעייתיות הרבה סביבה: הנזק שנגרם בפועל מחוסר מקצועיות מול התועלת הרצויה שבתיאוריה.

המשך קריאה: אחיזה טיפולית לריסון התנהגות בפנימיות

שבת במיון

אני לא יודע לכמה מכם יצא 'לבלות' שבת שלמה בבית חולים ולאלה מכם שבילו זה ככל הנראה לא היה במחלקת המיון,אז כפי שאתם הבנתם ,אני מאמין, אני הייתי במיון בשבת, אך למזלי לא בתור חולה.

ביום שישי שבוע שעבר סבא שלי (בן למעלה מ-90) הובהל לבית החולים שערי צדק שבירושלים, לאחר בדיקה הוגדר מצבו "קל" אך הוחלט להשאירו בבית החולים למשך השבת ולכן התנדבתי להעביר איתו את השבת (אציין שמשפחתי ואני דתיים).

המשך קריאה: שבת במיון

מסך לד לפרסום העסק

רבות דובר על מסך לד לפרסום העסק, אך מעט מאד יודעים שזה למעשה השלט חוצות החדש של שנות 2016 ואילך. בצמתית מרכזיות כמעט בכל אזור בארץ ישנו לפחות מסך לד אחד, שפרסום בו מצריך פנייה לעירייה, למועצה, למועצה האזורית או לחברה שהתקינה את המסך. הפרסום נמכר לבעל העסק תמורת תעריף לא זול בהכרח, אך הוא מספק לו תפוקה אדירה, הכרת אנשים חדשים, ובפרט – לקוחות פוטנציאליים שלרוב הופכים להיות הלקוחות האמתיים שלו.

המשך קריאה: מסך לד לפרסום העסק

חתימה טובה, עוד לא נגמר

איחולי "חתימה טובה" אבקש לאחל לכם לקראת יום כיפור 2016 ולא "גמר חתימה טובה" - וזוהי גם תמצית הטור המסורתי שלי ליום כיפור: על חברה נמהרת, נעדרת מורא וכבוד לחשבון הנפש שהפכנו והדורשת להפוך את "החתימה" לעניין "גמור" בדרישת סיפוק-מיידי ועוד לפני שבאמת באנו חשבון עם עצמנו.

עשרת הדיברותכי כולנו כחברה נמהרים, שיטחיים, לא מעמיקים, ממהרים לסיים את תקופת "עשרת ימי תשובה" המתחילים בא' בתשרי (ראש השנה היהודית) ועד י' בתשרי, הקדוש בימי לוח השנה העברי - יום הכיפורים - ולהשאיר אותם מאחור, כאילו לא היה חטא.

המשך קריאה: חתימה טובה, עוד לא נגמר

התמונה שבתעודה

אתה שולף את התעודה

הפקיד מביט בה בתמיהה

ואחר מציץ בך

זה אתה? הוא שואל אותך

ואתה מהנהן: כן, כן!

התמונות שבתעודה

מזכירות לך אותך

כפי שאתה תמיד מדמיין את עצמך

למרות שעברה כבר תקופה

המשך קריאה: התמונה שבתעודה

איך לבחור צימרים בצפון

כל אחד מאיתנו בטח שמע ממכר או חבר שהתארח בצימר והתאכזב ממראה הצימר במציאות. רובינו אם לא כולנו מחפשים צימרים בצפון דרך האינטרנט, אבל לא תמיד התמונות בפורטלים משקפים את המציאות והעיצוב האמיתי של הצימר. אז איך לבחור צימרים?

תוצאת תמונה עבור צימרים בצפון

לפני שמתחיל מסע החיפושים אחר צימרים יש לתת דגש על מספר פרמטרים:

בחרו את אזור הצימר בהתאם לעונה בה אנו נמצאים, חורף, קיץ, סתיו או אביב, זוגות יעדיפו לרוב צימרים רומנטיים יוקרתיים בעונת החורף.

המשך קריאה: איך לבחור צימרים בצפון