Text Size
שבת 24 פברואר 2018

דעות - מאמרים

אישי

טורים אישיים, טורי דעה וכל נושא אישי אחר שאין לו מקום בקטגוריות הנושא האחרות.


אנא שמרו על זכויות היוצרים וכן מערכת בית הסרט העברי תשמח לקבל מידע על פרסומים נוספים ופריטי מדיה לפרסום.הנסים מנקודת ראות מדעית

"יום אשר לא קרה לך בו דבר מה מוזר, הוא יום אבוד". זוהי ציטטה של אחד המדענים הדגולים של העת החדשה. ואכן הפיזיקה המודרנית מלאה בדברים מוזרים, שההיגיון אינו יכול להסביר אותם. מי שיצר את העולם הזה, עשה, ללא ספק, נסים ונפלאות.

בניגוד למה שנטו לחשוב, אחרי שתורת ניוטון הפכה למקובלת בעולם, העולם שלנו אינו כה פשוט וניתן להסבר מכני מדויק. למעשה זהו עולם משונה עד להחריד, שבו הזמן אינו אלא ממד נוסף על שלושת הממדים של היקום. הוא יכול להתקצר, להתארך ולהשתנות. בעצם בעולם המיקרוסקופי, מספר הממדים הקיימים הוא הרבה מעבר לארבע... היקום עצמו על כל גודלו ותפארתו, הולך ומתרחב וגדל בקצב עצום, במהירות העולה בהרבה על מהירות האור. והשאלה המוזרה מכל: לתוך מה בעצם גדל היקום שלנו, אם הוא כל מה שישנו והוא אינסופי? עם כל המכשור החדש, שאפשר לנו להציץ בנבכי היקום, הרי היקום הנראה הוא רק רבע מהיקום הקיים בפועל ...

המשך קריאה: הנסים מנקודת ראות מדעית

יום כיפור ויהדות

יום כיפור עבורי הוא היום החשוב ביותר בשנה, בהקשר תפיסת היהדות שלי כתורת מוסר.

השנה ובמקום למחזר את עצמי, מקשר פה הסבר קצר "על אלוהים", שחיברתי עבור בני והמנסה להסביר מה הוא בעצם אלוהים ומה היא היהדות כתפיסת מוסר.

יום כיפור הוא היום היחיד החף מטקסיות, משיחיות, אמונות טפלות ושאר אילוצים המאפשרים התמקדות ומיצוי מלא של העומק המוסרי אותו מייצגת בעבורי היהדות. ובהמשך לטור שמקווה שקראתם כבר, להתמודד עם המתח של תפיסתה כיישות רוחנית-ממשית בעלת זהות מוגדרת ומוחלטת בתבנית יצוקה, או ביטוי מופשט של דת כתורת חיים מוסרית-פילוסופית ותוצר חוכמת המונים בתהליך בלתי-נפסק של התגבשות ולאורך מסעו ההיסטורי-תרבותי של האדם.

המשך קריאה: יום כיפור ויהדות

הצעת הנישואין שלי

אני סוף סוף עשיתי את זה. הצעתי נישואין לאשת חלומותיי ועשיתי זאת בדרך הכי רומנטית שניתן לדמיין. היא אהבת חיי, ולכן כשהצעתי לה וידאתי שההצעה ראויה למלכה - מלכת חלומתיי. הלילה ביקשתי מהיפה שלי להיות אשתי. לקחתי אותה על סיפון יאכטה בהרצליה, לארוחת ערב רומנטית לשניים.

הכל היה מושלם, בדיוק כפי שתכננתי. ארוחת הערב על סיפון היאכטה התנהל ללא חדש קל מצידה. לאחר שסיימנו את הארוחה, הובלתי אותה אל חרטום היאכטה. אור הירח השתקף במי הים התיכון. הבחנתי במבט העמוק של עיניה. היא הביטה, היא ידעה מה קורה. אף פעם לא הרגיש כל כך שלם עם עצמי. ירדתי על ברך אחת, ולפני שהספקתי לשאול אותה משהו היא צעקה באושר "כן!"

המשך קריאה: הצעת הנישואין שלי

אחיזה טיפולית לריסון התנהגות בפנימיות

אחיזה טיפולית מרסנת בפנימיות הלכה למעשה: הפער בין הרצוי למצוי

כתיבתי מגיעה מנקודת מבט אישית, כצעירה שהתנדבה בפנימיה בעבר וכעובדת סוציאלית לעתיד.

לפני כחמש שנים התנדבתי לשנת שירות, שנת התנדבות טרם השירות צבאי, בה הדרכתי בפנימייה טיפולית/ פוסט אשפוזית. בפנימייה זו שהו ילדים ובני נוער שהתאפיינו בבעיות התנהגות וברקע נפשי, אשר הגיעו ע"פ הוראת צו בית משפט לחוק הנוער. במסגרת לא קלה זו נפגשתי לראשונה עם שיטת טיפול וריסון באחיזה פיזית, האחיזה הטיפולית המרסנת, או בקיצור אט"מ. ברצוני לחשוף אודות האחיזה לא בשל הסקרנות הרבה למתרחש ב"חצר האחורית", הפנימיות ומוסדות הקצה, אלא בעקבות הבעייתיות הרבה סביבה: הנזק שנגרם בפועל מחוסר מקצועיות מול התועלת הרצויה שבתיאוריה.

המשך קריאה: אחיזה טיפולית לריסון התנהגות בפנימיות

שבת במיון

אני לא יודע לכמה מכם יצא 'לבלות' שבת שלמה בבית חולים ולאלה מכם שבילו זה ככל הנראה לא היה במחלקת המיון,אז כפי שאתם הבנתם ,אני מאמין, אני הייתי במיון בשבת, אך למזלי לא בתור חולה.

ביום שישי שבוע שעבר סבא שלי (בן למעלה מ-90) הובהל לבית החולים שערי צדק שבירושלים, לאחר בדיקה הוגדר מצבו "קל" אך הוחלט להשאירו בבית החולים למשך השבת ולכן התנדבתי להעביר איתו את השבת (אציין שמשפחתי ואני דתיים).

המשך קריאה: שבת במיון

מסך לד לפרסום העסק

רבות דובר על מסך לד לפרסום העסק, אך מעט מאד יודעים שזה למעשה השלט חוצות החדש של שנות 2016 ואילך. בצמתית מרכזיות כמעט בכל אזור בארץ ישנו לפחות מסך לד אחד, שפרסום בו מצריך פנייה לעירייה, למועצה, למועצה האזורית או לחברה שהתקינה את המסך. הפרסום נמכר לבעל העסק תמורת תעריף לא זול בהכרח, אך הוא מספק לו תפוקה אדירה, הכרת אנשים חדשים, ובפרט – לקוחות פוטנציאליים שלרוב הופכים להיות הלקוחות האמתיים שלו.

המשך קריאה: מסך לד לפרסום העסק

חתימה טובה, עוד לא נגמר

איחולי "חתימה טובה" אבקש לאחל לכם לקראת יום כיפור 2016 ולא "גמר חתימה טובה" - וזוהי גם תמצית הטור המסורתי שלי ליום כיפור: על חברה נמהרת, נעדרת מורא וכבוד לחשבון הנפש שהפכנו והדורשת להפוך את "החתימה" לעניין "גמור" בדרישת סיפוק-מיידי ועוד לפני שבאמת באנו חשבון עם עצמנו.

עשרת הדיברותכי כולנו כחברה נמהרים, שיטחיים, לא מעמיקים, ממהרים לסיים את תקופת "עשרת ימי תשובה" המתחילים בא' בתשרי (ראש השנה היהודית) ועד י' בתשרי, הקדוש בימי לוח השנה העברי - יום הכיפורים - ולהשאיר אותם מאחור, כאילו לא היה חטא.

המשך קריאה: חתימה טובה, עוד לא נגמר

התמונה שבתעודה

אתה שולף את התעודה

הפקיד מביט בה בתמיהה

ואחר מציץ בך

זה אתה? הוא שואל אותך

ואתה מהנהן: כן, כן!

התמונות שבתעודה

מזכירות לך אותך

כפי שאתה תמיד מדמיין את עצמך

למרות שעברה כבר תקופה

המשך קריאה: התמונה שבתעודה