שלישי 2 מרס 2021

דעות - מאמרים

מה עושים כדי לקבל היתר להעסקת עובד זר סיעודי

אדם המתקשה בתפקוד היום יומי ונזקק לעזרה בביצוע מטלות בסיסיות, יכול להגיש בקשה לביטוח הלאומי, למשרד התמ"ת או למשרד הביטחון, שיחליטו האם לתת היתר להעסקת עובד זר סיעודי. ישנם קריטריונים ברורים המגדירים מי רשאי לקבל היתר העסקה ולכן כדאי לבדוק האם עונים לקריטריונים לפני שמגישים בקשה. הדרך בה בודקים הגופים המוסמכים האם אדם אכן נזקק לעזרה סיעודית, היא על ידי מבחן תלות.

מבחן תלות בודק את יכולת התפקוד הבסיסית. במבחן כזה מגיע אל ביתו של מגיש הבקשה רופא, אחות, פיזיותרפיסט, או עובדת סוציאלית מטעם הגוף הרשמי המעניק את ההיתר. המבחן מתחלק לשלושה שלבים, כל שלב מקבל ניקוד מסוים ובסופו של המבחן מתקבל ציון משוכלל. השלב הראשון הוא מבחן ADL, שבודק את היכולת לבצע שש פעולות בסיסיות ויומיומיות:

1. היכולת לשבת ולקום מכסא. לשכב ואז להתרומם ממיטה באופן עצמאי.

2. היכולת להתלבש ולהוריד בגדים באופן עצמאי.

3. היכולת להתרחץ לבד בין אם במקלחת או אמבטיה.

4. יכולת לשתות ולאכול ללא עזרה, גם אם האדם לא הכין את הארוחה בעצמו.

5. שליטה על סוגרים ללא שימוש בקטטר או חיתולים למבוגרים.

6. יכולת תזוזה ותנועה ללא תמיכה של אדם אחר, כאשר תמיכה של מקל הליכה או קביים, נחשבת לתזוזה עצמאית.

בנוסף לבדיקה של ששת הקריטריונים, על האדם המאבחן להעריך את מידת היכולות של הקשיש לבצע מטלות בית כמו ניקיון, הכנת ארוחות, כביסה, קניות וכל מטלה אחרת הנוגעת לשמירה על משק הבית. לאחר שנבדקו כל ששת הקריטריונים, מתקבל ציון במבחן ה- ADL  בו ניתן לקבל עד 8 נקודות. 

החלק השני של המבחן בודק בעצם עד כמה האדם זקוק לתמיכה והשגחה צמודה, האם הוא זקוק להשגחה רצופה של 24 שעות ביממה, או רק כמה שעות ביום והאם הוא מסכן את עצמו או אנשים בסביבתו. הציון המקסימלי שניתן לקבל בקטגוריה הזו הוא 6.5 נקודות ואדם המקבל את הניקוד המקסימלי, נדרש לעזרה צמודה ללא הפסקה.
החלק השלישי והאחרון של מבחן תלות, מוסיף נקודות במידה ומגיש הבקשה מתגורר לבדו.

לאחר שכלול הציונים משלושת הקריטריונים, מתקבל ציון כללי, כאשר הציון המינימלי הנדרש לקבלת היתר העסקה של עובד זר הוא 4. ישנם מקרים חריגים בהם אדם שקיבל ציון נמוך מ- 4 יקבל היתר העסקה במידה והוא עומד באחד מתוך 6 תנאים:

1. קטין מתחת לגיל 18 הנדרש לסיוע סיעודי עקב נכות או מחלה.

2. אדם שאינו קשיש, בעל פיגור שהוריו מעל גיל 70.

3. אדם המתגורר יחד עם אדם נכה, ללא סיוע סיעודי.

4. אדם החולה במחלה קשה או סופנית.

5. אדם בעל מוגבלות המתגורר עם שני ילדים או יותר מתחת לגיל 16.

6. אדם שקיבל המלצה ממשרד הביטחון לסיוע סיעודי.

לאחר הגשת כל המסמכים וקבלת כל חוות הדעת, ישנה וועדה המקבלת את ההחלטה האם לתת אישור העסקה לעובד זר סיעודי. מקרים חריגים שלא קיבלו היתר, יכולים לגשת לוועדה רפואית על מנת לערער וזו תשקול האם להעניק היתר או לא - למידע נוסף רשת גיל הזהב http://www.goldenagenet.co.il/