שלישי 2 מרס 2021

דעות - מאמרים

כאשר אנו חושבים על הדברת מזיקים לרבים מאיתנו עולה תמונה של מדביר המרסס חומרים כימיים רעילים סביב ובתוך הבית, אך למעשה בשנים האחרונות יש יותר מדרך אחת לטפל במזיקים.

קיימים סוגים רבים של מזיקים אשר מטרידים בני אדם  כמו מכרסמים, זוחלים, חרקים ועופות ובכל סוג חרק ספציפי יש בדרך כלל יותר מדרך אחת לטפל.

השיטה הוותיקה ביותר להדברת מזיקים היא הדברה כימית שבה משתמשים בחומרי ריסוס או רעל על בסיס כימי. הדברה זו בדרך כלל יעילה מאוד, מטפלת במזיק ומשמידה אותו וגם מרחיקה מזיקים נוספים לטווח ארוך, אך החיסרון העיקרי שלה הוא הנזק שהיא גורמת. ההדברה הכימית פוגעת במזיק אבל גם בסביבתו והסביבה הזו היא הסביבה שלנו. החומרים בהם משתמשת ההדברה הכימית מסוכנים לבני אדם ולחיות המחמד שחיות איתנו ויש להם את הכוח לפגוע בצמחייה הביתית, לחלחל אל האדמה ולפגוע במקורות מים.

אחת מהשיטות החדישות ביותר להדברה של מגוון סוגי מזיקים היא הדברה אלקטרונית שמהווה אלטרנטיבה ירוקה להדברה הכימית. הדברה אלקטרונית כשמה כן היא מתבססת על מכשירים אלקטרוניים שמשתמשים בשיבוש של שדות אלקטרומגנטיים, שימוש בגלי קול ועוד. בסוג זה של הדברה בדרך כלל אין שימוש בחומרים רעילים כימיים ואין צורך לפגוע בחיה שאותה מרחיקים. כמו בסוגים אחרים של הדברות, גם הדברה אלקטרונית פועלת באופן שונה עם כל סוג מזיק. עיקרה של ההדברה האלקטרונית היא שינוי הסביבה של המזיק בין אם תיקן או נמלה, באמצעים שונים אשר גורמים למזיק לרצות לעזוב את הסביבה הקיימת שלו ובכך בעצם להפסיק להוות מטרד.

מלבד ההדברה האלקטרונית יש עוד סוגים של הדברות שמשתדלות להימנע מנזק לבני אדם או לסביבה. הדברה אחת כזו היא הדברה ירוקה ויש לא מעט חברות המתמחות בסוג זה של הדברה. בהדברה ירוקה משתמשים בחומרים ידידותיים לבני אדם ולחיות מחמד, כך שהחומר פוגע רק במזיק בו רוצים לטפל. בהדברה ירוקה מתאימים את סוג החומר בו משתמשים ספציפית למזיק בו מטפלים, כך שהיא אינה פוגעת בשום דבר אחר והחומרים הירוקים מתפרקים במהירות, כך שאינם פוגעים באדמה או במקורות המים.

בבסיסה של הדברה ירוקה עומד הרצון לפגוע כמה שפחות בסביבה ובבני האדם. מרבית המדבירים הירוקים ינסו למצוא את מקור המזיקים ולבודד אותם, כך שבמידת היכולת תתאפשר תפיסה של המזיקים באמצעות פיתיונות או מלכודות ואז לא יהיה צורך בשימוש בחומר כלשהו. כיום נעשים ניסיונות רבים להחליף את ההדברה הכימית בסוגים אלטרנטיביים וידידותיים יותר, אך במקרים רבים ההדברות הירוקות נמצאות פחות אפקטיביות ולא תמיד מרחיקות את המזיקים לאורך זמן.

הענף שבו משתמשים בהדברה באחוזים הגבוהים ביותר הוא החקלאות ולמרות הרצון להימנע משימוש בחומרים כימיים שפוגעים במקורות המזון שלנו, עדיין לא נמצאה שיטת הדברה אשר תשיג את אותו האפקט של ההדברה הכימית.

בחסות אתר הדברת מזיקים - www.cockroach.co.il