חמישי 26 נובמבר 2020

דעות - מאמרים

ניהול כספים לעסקים, בכל עסק ובפרט בעסקים קטנים ובינוניים, חייב להיות מקצועי ולקבל את תשומת הלב המלאה והמקצועית ביותר האפשרית. הוצאות ניהול הכספים בעסק למיקור חוץ של בעלי מקצוע יאפשר הרחבה ופיתוח עסקי ויצירת ערך לבעליו.

בקרו באתר High Profit, כדי ללמוד עוד על הבטי ניהול כספים לעסקים ובחינת התכנות עבור העסק שלכם

למרות נטיית רובם של בעלי עסקים קטנים לרכז סמכויות וליטול עליהם את מירב המשימות האפשריות ומתוך רצון לחסוך בהוצאות התפעוליות, הרי שירותי ניהול כספים לעסקים, במיקור חוץ ותוך הסתמכות על בעלי מקצוע מנוסים בתחום הניהול הפיננסי - יאפשרו לבעל העסק, התמקדות בפיתוח העסקי והתפעולי של העסק שהוא תחום ההתמחות המקצועי שלו ובכך הפיכת העסק מכזה המדשדש במקום לעסק צומח והמניב ערך לבעליו.

ניהול כספים לעסקים - גישה עסקית בריאה

בעלי עסקים ומנכ"לים מתמקדים, לרוב, בניהול העסק באופן שוטף ומתקשים לפנות תשומת לב אמיתית ומקצועית להיבט ניהול כספים יומיומי, שבועי ורבעוני וכפי שנדרש מעסק מצליח. יתר על כן, רוב בעלי העסקים והמנהלים הכלליים שלהם אינם אנשי מקצוע בתחום הניהול הפיננסי וכתוצאה מהשקעת זמן מוגבלת ותחת לחצים של פעילויות מקבילות אחרות - היבט ניהול כספים נזנח, נפגע ומתנהל כלאחר יד.

ההכרה, כי ניהול פיננסי אינו לחובבנים - חייבת לחלחל!

עם זאת, מנהלי עסקים קטנים ובינוניים רבים יטענו כי בנפח הפעילות הקיים שלהם - אין הצדקה להעסקת מנהל כספים בכיר במשרה מלאה ובתוך הארגון. לטיעון מוצדק זה, יש להוסיף את הטיעונים הבאים:

 1. מנכ"ל ובעלי עסק ההשואפים למצויינות והצלחה עסקית, מבינים שמשאבי הזמן העומדים לרשותם מוגבלים (אף פעם לא יותר מ-24 שעות ביממה).
 2. התמקדות בפיתוח העסקי וההבטים המקצועיים של העסק ובכדי להציג שיפור בתוצאות העסקיות, דורך ביזור והאצלת סמכויות.
 3. חסור תשומת לב, להבטי ניהול הכספים בעסק יכול לפגום ביציבות העסקית, בתזרים המזומנים הפנוי להרחבת הפעילות ופגיעה אנושה עד למצב של חדלות פרעון.
 4. ניהול כספים לעסקים, הנו מקצועי הדורש רקע ונסיון מקצועי עשיר ואינו יכול להתנהל מתוך תשומת לב חלקית ו\או חוסר הכשרה מקצועית מעמיקה.

לשם כך, ברור כי על בעלי העסק ומנהליו להעזר בניהול כספים מקצועי שיאפשר את פינוי תשומת הלב לניהול המקצועי של העסק, מצד אחד ומצד שני לבחון חלופה לגיוס מנהל כספים במשרה מלאה והעמסת עלויות על העסק. לשם כך, נוצרה חלופת ניהול כספים לעסקים במיקור חוץ.

ניהול כספים במיקור חוץ

כאמור, ניהול כספים לעסק יכול להוות את ההבדל בין עסק מדשדש לבין עסק מתפתח ומצליח המניב תשואה לבעליו ועובדיו.

ניהול כספים לעסק במיקור חוץ, מציג את השילוב והאיזון המושלם בין צורכי העסק הבינוני והקטן לבין חוסר היכולת להעסיק מנהל כספים בכיר במשרה מלאה בתוך הארגון פנימה. שירותי ניהול כספים לעסקים, יכולים לאפשר לעסק את היתרונות הבאים -

 1. ניהול כספים מוכלל ומקצועי ללא פשרות, על-ידי בעלי מקצוע מנוסים בתחום.
 2. ייעול ושיפור תהליכים, עד כדי הצגת חסכון בהוצאות העסק.
 3. דיווחים ודו"חות פיננסים שוטפים, המסייעים למנהל העסקי בתהליכי קבלת החלטות ומעקב אחר ביצוע.
 4. ליווי גיבוש תוכניות עסקיות וביצוע בקרה שוטפת על ביצוען.
 5. בניית תקציב שנתי ובקרת תקציב שוטפת.
 6. גיוון מקורות המימון, איתור חלופות מימון גמישות וזולות יותר ובליווי ניהול תזרים המזומנים העסקי לטובת תהליכי פיתוח עסקי.
 7. ייצוג מול גופים פיננסים כבנקים, קרנות הלוואה בערבות מדינה וגופים מימון אחרים (למדו עוד על חלופות מימון כמו הקרן לעסקים קטנים).
 8. טיפול בתהליכי רכש וגביה.
 9. ועוד.

מגוון שרותי ניהול כספים מקצועי כאמור, יכול להתבצע רק על ידי אנשי מקצוע מתחום הפיננסים ובהנתן חוסר היכולת לגייס מנהל כספים פנים ארגוני - ניהול כספים לעסקים במיקור חוץ, מציג את החלופה הטובה ביותר -

 1. פתרון מקצועי וזמין.
 2. גמישות בתקופות ההתקשרות וסל השרותים.
 3. יכולת התרחבות בלתי מוגבלת, עד כדי העסקת מנהל כספים בתוך הארגון ומטעם ספק ניהול הכספים החיצוני אד-הוק.

הבטי גיוון מקורות המימון והאשראי לעסקים

במציאות הפיננסית בישראל, עסקים רבים מתקשים בגיוון מקורות המימון וגיוס אשראי בנקאי או ממשלתי לטובת הרחבת פעילות, פיתוח עסקי ו\או החזר חובות.יתר על כן, כל פיתוח עסקי ותוכנית התרחבות תלויה בגיוס מקורות מימון כאמור וכשלון פעולה זו יכול לבשר כישלון התוכנית העסקית ואף כשלון עסקי כולל.

כדי להבין את מצוקת האשראי הקיימת עבור עסקים קטנים ובינוניים בישראל, די לבחון מספר מדדים כלכליים:

 1. קושי בשמירת אשראי - 51% מבעלי העסקים מדווחים על קושי בשימור מסגרת האשראי הקיימת (לעומת 38% בעבר).
 2. קושי בקבלת אשראי חדש - 48% מבעלי העסקים, מדווחים על קושי בקבלת אשראי חדש (לעומת 40% בעבר).
 3. עלויות מימון ראליות בקווי אשראי - 34% מבעלי העסקים, דיווח על עליה בעלויות מימון ראליות של קווי האשראי הקיימים שלהם (לעומת 9% בלבד שדיווח על ירידה בעלויות המימון).

* הנתונים מתוך "מצוקת האשראי נמשכת" (אתר המרכז לעסקים קטנים ובינוניים, 12.2.2012)

מכאן כי למנהל הכספים בעסק, משמעות חיונית ביותר בטיפול בהיבט זה ומתוך ההבנה כי גיוס מקורות מימון ובפרט אשראי במערכת הבנקאית והממשלתית (ראו גיוס הלוואות בערבות מדינה של קרן תבור) דורש התמקצעות וניסיון עשירים במיוחד.

לסיכום, תפיסת ניהול הכספים בעסק הקטן והבינוני חייבת להתקדם אל תוך המאה ה-21 ומתוך הבנת בעלי העסק ומנהליו כי במציאות הפיננסית המורכבת כיום אי העסקת אנשי מקצוע בתחום זה גורם נזק עסקי ומעכב את התפתחות העסק. לפיכך, בחירה בחלופה הגמישה, הזמינה והמקצועית של ניהול כספים לעסק במיקור חוץ הנה החלופה הטובה ביותר האפשרית.

פיינאיד בע"מ - ניהול כספים ופתרונות מימון מקצועיים:חברת פיינאייד בע"מ (FINAID) – מתמחה בשרותי ניהול כספים לעסקים ויעוץ כלכלי לעסקים ומחזיקה בקרן הלוואות פרטית - קרן כנען המתמחה בפתרונות מימון לעסקים.

דעות מאמרים עקבו אחרי היי פרופיט בגוגל+