שני 14 יוני 2021

דעות - מאמרים

כידוע, לא פשוט לנהל כיום עסק. מעבר לקושי הברור להשיג את הכספים הנכבדים הנדרשים לצורך פתיחתו, במקרים רבים אחרים נדרש לא מעט כסף על מנת להרחיב את העסק, או אפילו לאפשר את קיומו.

החדשות הטובות הן שמוצעים כיום מספר פתרונות אשראי עסקי, אשר יכולים לספק את מרווח הנשימה הזה.

מימון בנקאי

הצעד המתבקש הראשון של רבים אשר זקוקים לכספים עבור העסק שלהם הוא לפנות לאחד מהבנקים הפועלים כיום בישראל. כל אחד מהמוסדות הפיננסיים האלה מעניק שלל הלוואות לעסקים, בלי קשר להיקף הפעילות או לתחום בו היא נעשתה. ההלוואות של הבנקים יהיו, לרוב, בתנאים טובים וגמישים יותר מאשר הלוואות למגזר הפרטי.

ניתן לבחור בין מספר סוגים של הלוואות בנקאיות, הנבדלים ביניהם בגובה ההלוואה, בשיטת ההחזר, בסוג הריבית ועוד.

מימון חוץ בנקאי

גיוס אשראי בדרך זו מבוסס ברוב המקרים גם הוא על הלוואות, אלא שכאן הגורם המספק אינו בהכרח בנק. גופים פיננסיים רבים, לרבות חברות ביטוח וקופות גמל, מציעים הלוואות על פי הכללים אשר מאפשר בנק ישראל. מעבר לכך, קיימות כיום קרנות מימון ממשלתיות וציבוריות רבות המיועדות לעסקים. חלק גדול מהן ניתן כשהעסק עומד בתנאים מסוימים, דוגמת תחום פעילות או מיקום.

בכל אחד מהמקרים האלה, הגמישות תהיה גדולה הרבה יותר מאשר הבנקים, כך שעם הכוונה נכונה ניתן לקבל הלוואות בתנאים מועדפים.

המימון החוץ בנקאי כולל בתוכו גם כלים נוספים, ביניהם השקעות מקרנות הון סיכון, השקעות פרטיות, מימון להון חוזר ועוד.

פקטורינג

פקטורינג היא שיטת מימון מתקדמת, אשר תכליתה להפוך עסקאות אשראי לעסקאות מזומן. מוסדות פיננסיים רבים, כולל הבנקים, מציעים עסקאות פקטורינג המבוססים על עיקרון פשוט אחד: הם רוכשים מהלקוח את החוב של הלקוחות שלהם, ובתמורה גובים אחוזים גבוהים מיתרת החוב. כך הם מאפשרים להעביר לבעל העסק את הסכומים במועד פריעת החשבונית, בלי קשר ליכולות הכספיות של החייבים.

שיטה זו למעשה מורידה את הסיכון העסקי מבעל העסק: האחריות על השבת החוב נופלת על חברת הפקטורינג. מעבר לכך, באמצעות הפקטורינג יכול הלקוח לקבל את הכספים במועד הרצוי, דבר שמקל מאד על התנהלותו הפיננסית.

מסגרת אשראי

פתרון נוסף אשר מוצע עבור בעל העסק הוא להגדיל את מסגרת האשראי שלו בבנק. זהו הפתרון הפשוט ביותר, אשר יכול במקרים רבים למנוע את הצורך בהסכמים מורכבים. הוא יסייע לטווח קצר יותר, וכאשר המימון העסקי אינו בסכומים גבוהים יתר על המידה.

חשוב לזכור כי הגדלת האשראי הוא במידה רבה גם אינטרס של הבנק. עם זאת, על מנת שהמהלך יאושר מומלץ מאד לבצע אותו כאשר התנהלותו של העסק תקינה, ולא כשנקלעים למשבר כלכלי כלשהו. מכיוון שהבנקים ידרשו בדרך כלל בטחונות תמורת האשראי, גם משא ומתן עימם יכול לשפר את תנאי הגדלת המסגרת.

המרכז לאשראי עסקי www.credit.org.il  כל פתרונות המימון לעסקים ולחברות