ראשון 29 נובמבר 2020

דעות - מאמרים

יומנה של אנה פרנק, נערה יהודיה אשר תיעדה את סיפור חייה הקצרים ביומן, הפך להיות אחד מסיפורי החיים המפורסמים ביותר, שבין היתר תיעד גם את חיי היהודים בזמן המלחמה בתקופת השואה. שאנה פרנק כתבה את סיפור חייה ביומנה היא לא דמיינה לעולם שהוא יהפוך לאחד רבי המכר הנמכרים ביותר בעולם. לכל אדם יש סיפור, סיפור חייו, שאולי נראה לו לא מעניין או שגרתי לחלוטין, אך בתוך כל אדם מסתתרים סיפורים רבים שאולי נראים לו חסרי משמעות ומתאימים לתקופה בה הוא נולד וגדל, אך סיפורים אלו והאירועים שעבר האדם בחייו יכולים להוות השראה, העברת מסר ומידע רב לבני משפחתו בפרט ולכלל העולם בכלל.

"החיים אינם מה שחיית, אלא מה שאתה זוכר והאופן שאתה זוכר אותם כדי לספרם ..."

(גבריאל גרסיה מארקס)

כתיבת סיפור חיים של אדם, יכולה להיות המתנה היפה ביותר שנוכל להעניק לו. תיעוד החיים, החוויות, זיכרונות, מאורעות, סיפור אהבה, סיפורי בריחה ממחנות, סיפורי עלייה לארץ ישראל, החיים בארץ ישראל בעבר (שנות ה30\40\50), השושלת המשפחתית ואילן היוחסין של אדם, האתגרים שעבר כדי להגיע למקום בו הוא נמצא כיום, תיעוד קרובי משפחה שאולי אינם יכולים לספר את סיפורים בשל מחלה קשה או מוות וכדומה. 

ישנם אנשים רבים אשר מתעדים את חייהם ביומנים וישנם אנשים שמה שנשאר להם הם רק כמה תמונות והרבה זיכרונות. אחת מהבעיות הנפוצות בגיל הזהב, היא הידרדרותו של הזיכרון, הן בגלל הגיל המתקדם והן בגלל מחלות פיזיולוגיות ונפשיות, כגון: דמנציה, אלצהיימר ועוד, אשר משבשות את הזיכרון. לכן, לפני שיישארו רק תמונות בארונו של הקשיש, ניתן להעניק לו את המתנה היפה ביותר והיא לכתוב את סיפור חייו.

כל אדם הוא יחיד ומיוחד, כל אדם הוא עולם בפני עצמו, ובכל אדם חבויות רגשות, חוויות טובות או רעות אשר השפיעו על מהלך חייו ועזרו או גרמו לו להגיע למקום בו הוא נמצא כיום.

תהליך כתיבת סיפור חיים

תהליך כתיבת סיפור חיים, הינו תהליך ארוך אשר מצריך מהאדם זמן רב למצוא את החומר הרלוונטי, התמונות, המסמכים, העיטורים, התעודות וכדומה ועריכת ראיונות מרובים עם הקשיש ואולי אף עם מכרים שנשארו בחיים. לא תמיד יש לנו (בני המשפחה) זמן להשקיע בכתיבת סיפור חייו של בן משפחתנו האהוב. במקרים כאלו, ניתן לפנות לאדם העוסק במקצועו בתור כותב סיפורי חיים של אנשים אחרים. בחירת האדם המתאים לכתוב את סיפור חיים צריכה להיעשות בקפדנות. מומלץ להיפגש עם האדם ולהפגישו עם הקשיש על מנת לראות שאכן נוצרה כימיה והקשיש מרגיש נוח לספר את סיפור חייו לכותב. 

כותב הסיפור צריך להיות אדם בעל רגישות וסובלנות גבוהה, שכן הקשיש נזכר בעברו, באירועים אינטימיים, משמעותיים ולעיתים קרובות אף אירועים טראגיים וטראומתיים והוא צריך להרגיש בנוח לשתף את סיפור חייו לאדם זר. מומלץ לקבוע מסגרת זמן, בה ייאסף כל החומר הנדרש להשלמת סיפור החיים. כמו כן, מכיוון שספר זה יעבור מדור לדור, עריכת הספר, עיצבו וכריכתו על פי טעמו האישי של מספר הסיפור חשובים גם כן ומאפיינים את התקופה ואופיו של מספר הסיפור. 

מידע נוסף ניתן למצוא במרכז מידע גיל הזהב http://www.human.co.il/