שישי 14 מאי 2021

דעות - מאמרים

עיצוב גינות נכון מאפשר שמירה על יופי הגינה בימי הקיץ והחורף גם יחד, בעונת הקיץ הדאגה שלנו לרוב תהיה לגבי מנעת התייבשות הצמחים אולם בחורף עיקר הדאגה היא מניעת עודף מים שעלולים לגרום לריקבון שורשי הצמחים. כדי לשמור על עיצוב גינות מרשים גם בעונת החורף יש לפעול לפי מספר כללים שיובאו כאן בהמשך.

עיצוב גינות לחורף מתחיל בהכנת הסביבה

ימי החורף מביאים אתם רוחות וגשמים, אם במהלך עיצוב גינות דאגנו לתחום את האזורים בגינה עלינו לבצע סריקות ולאתר חפצים, עלים או כל דבר שיכול לגרום לנזק באופן כללי. בנוסף יש לגרוף עלים שנשרו ולדאוג להשאיר את פני הקרקע חשופים ונקיים, על ידי כך גם נשמור על עיצוב גינות נאה וגם נמנע את האפשרות של התפתחות טחב או חרקים שימצאו מחסה מפני הגשם. לאחר גירוף ואיסוף העלים והאביזרים יש לבזוק את הצמחייה עצמה. בדיקה מקיפה תאתר ענפים יבשים או שאינם חזקים מספיק, יש לגזום ענפים אלו, בנוסף יש לחזק על ידי עמודי תמך עצים צעירים או בעלי גזע צר, הקיבוע ימנע מהרוחות לשבור או לעקור את העץ. לרוב עיצוב גינות כולל תיחום של הגינה על ידי גדרות או שיחים, אם הגינה שלנו מוקפת שיחים אל לנו לגזום אותם הדבר יכול לגרום לשיח להינזק קשות במהלך החורף עקב מכת קור.

מזון לחורף גם בחורף

עיצוב גינות כולל ברובו צמחייה מסוגים שונים ובכלל זה גם דשא, עצים ופרחי נוי. אמנם הצמחייה נכנסת לתרדמת חורף ושגוי להניח כי אין צורך להזין ולדשן את הקרקע, אולם הנחה זו שגויה ביסודה.על מנת לשמור על עיצוב גינות מתוזמן לקראת סוף החורף יש לבצע דישון הדבר מאפשר לצמחייה לחזק את השורשים שלה ומזין את הצמח בימי הקור על ידי כך הצמח עובר את ימי הקורה בהצלחה. נוסף על כך דישון מרבדי דשא יוצרים חלחול ומאווררים את הקרקע כך חמצן יוכל להגיע אל שורשי הצמחים ובעונת הפריחה השאריות ישמשו כדשן. כאשר אנו רוצים לשמור על עיצוב גינות יפה גם בימי החורף ניתן לשתול בערוגות ובאזורים שהוגדרו פקעות וצמחי נוי חד עונתיים שמתאימים לחורף, יחד איתם ניתן לשלב בצלים ופקעות שזמן הנביטה שלהם הוא סוף החורף לקראת תחילת האביב.

©כותב המאמר: שלומי שוורץ - כתיבה מקצועית ושיווקית לאתרי אינטרנט