שלישי 24 נובמבר 2020

דעות - מאמרים

אנשים אשר סובלים מבעיות רפואיות חמורות וגם מנכות, הנובעות ממחלה, מתאונה או מאסון שקרה, זכאים לממש את זכויותיהם הרפואיות ולקבל הטבות שונות ממוסדות המדינה.

משמעות הזכויות הרפואיות

המטרה הכוללת של מימוש זכויות רפואיות היא לסייע מבחינה כלכלית לאותם אנשים הסובלים מבעיות שונות שמגבילות אותם בשגרת חייהם, בשל מחלות חמורות, תאונות דרכים, תאונות עבודה וכדומה. בעקבות פגיעתם, לא משנה באיזו דרך, אנשים אלה נפגעו בכושר תפקודם ובכושר ההשתכרות מעבודה, והם זכאים לממש את זכויותיהם הרפואיות בכל המוסדות שמעניקים הטבות. ניתן למצוא אנשי מקצוע מיוחדים אשר מתמחים בנושא מימוש הזכויות הרפואיות, והם יכולים לסייע לנפגעים בצורה טובה ויעילה, ולהעלות את הסיכויים לקבלת ההטבות.

ההכרה בזכאות של האנשים החולים, הנכים והנפגעים לאחר תאונה, אינה נעשית באופן אוטומטי. לשם כך יש צורך לעבור מספר שלבים עד אשר מממשים את הזכויות הרפואיות. ישנן וועדות רפואיות בגופים כמו ביטוח לאומי, משרד הביטחון ומס הכנסה, שדורשות מהאנשים להיבדק אצלן. הוועדות הרפואיות בודקות את מידת הזכאות באותן הטבות, לפי הבעיות הרפואיות ולפי הקשיים, הנכויות והמוגבלויות המתגלות.

מה צריך לבדוק לפני הגשת הבקשה?

אנשים שנפגעו מתאונה ומצבם התפקודי התדרדר, ואנשים המוגבלים בעקבות מחלתם, צריכים לבדוק את הדברים הבאים, בטרם ניגשים לבקש את מימוש זכויותיהם הרפואיות:

  • האם בעקבות הבעיות הרפואיות מהן סובל האדם או המחלות בהן הוא חולה, כושר השתכרותו מעבודה הצטמצם בצורה משמעותית? במידה וכך הדבר, הם זכאים לקבל קצבת נכות כללית באופן זמני או לצמיתות. הכול תלוי בחומרת מחלתו ומצבו, האם היא תישאר כך לאורך כל חייו או האם היא עשויה להיטיב. כמו כן, אנשים אלה זכאים להנחות במיסים, לאפשרויות שיקום וכדומה.
  • האם האנשים נפגעו במהלך עבודתם ובשל כך הם סובלים מבעיות המגבילות אותם? אנשים שנפגעו במהלך עבודתם מתאונת עבודה (שקרתה במהלך העבודה, בדרך אליה וממנה או בעקבות העבודה), זכאים לקבל קצבת נכות מעבודה או מענק נכות חד פעמי.
  • האם האנשים סובלים ממחלות שונות שהסיבה להן לא ידועה, או שהם אינם יודעים למה לקשר אותן? ישנם אנשים שסובלים במהלך חייהם מ"מחלות מקצוע" - מחלות שונות שהן תוצר ישיר של תחום עבודתם או מקום העבודה. אנשים רבים לא יודעים תמיד לזהות ולקשר את המחלה למקום עבודתם. דוגמאות למחלות מקצוע יכולות להיות ירידה בכושר השמיעה בעקבות מקום עבודה רועש, בעל מכונות רועשות וכדומה. אלה הם אנשים "נפגעי רעש". דוגמאות נוספות הן צרידות קולית, שכיח מאוד בקרב מורים ומרצים המשתמשים בקולם ובגרונם באופן תמידי, אנשים אשר נפגעו מבחינה פיזית כתוצאה ממאמצים שהיו כחלק בלתי נפרד מעבודתם, וכדומה עוד סיבות.
  • האם האנשים נמצאים במצבם בשל פגיעה שאירעה במהלך שירותם בצבא?
  • האם האנשים נמצאים במצבם בשל פגיעה שאירעה כתוצאה ממחלת הפוליו?
  • האם האנשים נמצאים במצבם בשל פגיעה שאירעה כתוצאה מפעולות איבה?

הגורמים אליהם ניתן לגשת לשם מימוש זכויות רפואיות

ישנם גורמים שונים אשר מכירים את הדרישות של הוועדות הרפואיות בביטוח לאומי, במשרד הביטחון ובמוסדות אחרים במדינה, הם מכירים היטב את התהליכים ויודעים כיצד לעמוד מולן. אותם גופים יכולים לסייע מאוד לאנשים שניגשים לדרוש את זכויותיהם, ובכך להגדיל את זכויותיהם לקבל אותן. כדאי מאוד לגשת לאחד מהגופים האלה, להתייעץ ולהיעזר בהם בטרם ניגשים לוועדות, שכן הוועדות הרפואיות מערימות קשיים בנושאי קבלת ההטבות, ואדם שאינו מכיר את המהלכים, לא בהכרח יוכל לעמוד מולן ולקבל את המגיע לו.

המאמר בחסות תקנה - מימוש זכויות רפואיות

http://www.takana.co.il