חמישי 22 פברואר 2024

דעות - מאמרים

שר הבריאות יעקב ליצמן העלה לא פעם את נושא הג'אנק פוד לסדר היום הציבורי- החל ממאבק בקיוסקים בבתי הספר וכלה בהתבטאויותיו כנגד ההמבורגר. לאחרונה העלה השר את הנושא שוב והפעם בהקשר לחג החנוכה. באומרו שניתן להכין את אותן הסופגניות במתכונת בריאה יותר, ואין צורך להלעיט את הילדים בשמן, ריבה ובכל מיני תוספות מושחתות.

יש הטוענים, שהשר חוטא לתפקידו בהתבטאויות אלו וברפורמות חודרניות שאותן הוא מנסה לקדם, וכל מטרתו ליצור פרובוקציות ולהישאר בכותרות. יתירה מזאת, האמירות שלו "הורסות שמחות".

לעניות דעתי, טוב וחשוב ששר הבריאות שואף לשנות ולהעלות למודעות את החשיבות של אכילה נכונה וקידום אורח חיים בריא. תפקידו של משרד הבריאות ככלל, ושל השר בפרט הוא להעלות לדיון נושאים הקשורים לבריאות הציבור. אחד מהנושאים הדחופים ביותר שמשרד הבריאות צריך להתמודד איתו הוא- נושא השמנה ועודף משקל.

בשנת 1997 ארגון הבריאות העולמי הגדיר את השמנת היתר כמחלה לכל דבר.ניתן לראות מגמת עלייה במספר האנשים הסובלים מהשמנת יתר ועודף משקל בעולם, כשישראל נמצאת במקום ה 38 והמכובד בדירוג המדינות השמנות ביותר. דו"ח אחר מצא שכ 30% מתלמידי ישראל סובלים מעודף משקל.

השמנת יתר ועודף משקל עלולים לגרום למספר מחלות ותופעות כגון: סכרת, כליות, כבד שומני, אי ספיקת לב ועוד. " ואכילה גסה לגוף כל אדם כמו סם המוות והיא עיקר כל החלאים."כמו שאמר הרמב"ם. העלאת מודעות לאורח חיים בריא היא כלי לצמצום תופעת ההשמנה. שבמצטבר תקטין את התחלואה בציבור, תחסוך למדינה כסף, תשפר את איכות החיים ותאריך את תוחלתה.

אורח חיים בריא יכול להתבטא במספר אופנים כגון: צמצום הסוכרים והמלחים במאכלים, הכנסה של פירות וירקות לתפריט היומי שלנו, החלפת קמח לבן בקמח מלא, פעילות גופנית במהלך שגרה ועוד.

בנוסף, מחקרים הראו שקיים קשר ישיר בין חוסר ביטחון להשמנה. הסיכויים של בן אדם לסבול מחוסר ביטחון ודימוי עצמי נמוך גוברים אם הוא סובל מעודף משקל, וידוע שחוסר ביטחון גורם לקשיים חברתיים ואישיים.

הגורם העיקרי להשמנת יתר הוא הג'אנק פוד, לכן ניתן לראות שהשר מנסה לטפל בנושא לא רק בהתבטאויות חריפות וקיצוניות כביכול, אלא גם בחקיקה כגון: חיוב חברות מזון בסימון מוצרים מזיקים לבריאות, סבסוד מוצרים בריאים, הוצאת השוקו בשקית מקייטנות הילדים ועוד. שר הבריאות לא רק אומר ומתבטא, אלא גם מחולל רפורמות חסרות תקדים.

לסיכום, "נפש בריאה בגוף בריא"- על מנת שנוכל לחיות חיים מלאים בשמחה, חיוניות, ובריאות יש לאכול בצורה מאוזנת, לאמץ לעצמנו מרכיבים של אורח חיים בריא ולהיות מודעים לסיכונים שבאכילת יתר.