Text Size
חמישי 2 אפריל 2020

דעות - מאמרים

סילחו נא לי ידידיי אך לא מצאתי לנכון לפרסם היום את פינתי הכמעט יומית אך נמצא לה תחליף, לבקשתו של ידידי Itushit ולבקשתם של אחרים אפתח היום בסיפורי המיתולוגיה.

טרם אספר אודות המיתולוגיה ברצוני להדגיש מספר נקודות שעל פי רוב אינן ידועות כל כך.

המיתולוגיה היוונית כמותה גם המיתולוגיה הרומית אינן סתם סיפורים, אגדות ומשלים. יש לזכור שטרם הופעתה והתפשטותה של הנצרות (גם אודותיה ארחיב בפורום זה) היו מיתולוגיות וסיפורים אלו דתם ואמונתם של מרבית מתושבי אירופה. האלים אודותם אספר, הסיפורים אותם אכתוב כל אלו ועוד היו כמעין כתבי קודש לאותם אנשים שחיו והאמינו באמונה שלמה כי אלו הם אליליהם.

דת או תרבות המיתולוגיה הינה מעניינת ומרתקת למדיי, הייתי מאוד רוצה לנסות ולהעביר לכם את ההרגשה והעניין אותם חוויתי אנוכי, כשנגליתי לעולם קסום זה. כולי תקווה, שכמו שאני רותקתי לכסא למשמע ההרצאות אודות נושאים אלו, גם אתם תקראו בעיון ואף תלכו ותתעניינו בעצמכם ותביאו לכאן מידיעותיכם שלכם ותרחיבו את השכלתי שלי.

כאמור המיתולוגיה היוונית (כמותה גם הרומית) הינה גבב של סיפורי מעשה שהיו, היפה בסיפורים אלו הוא שהיוונים האמינו שאליליהם הם בעלי תכונות אנוש רבות כמו יופי/אהבה/מהירות/כושר ועוד ועוד יתרה מזאת אלים אלו ירדו לא פעם לארץ ממרומי האולמפוס שם חיו והתחכחו בקרב בני האדם (בניגוד לאלוהים ולרבנים ה"קדושים" שלנו). אולם הכול התחיל באופן די דומה ואפילו מאוד מוכר...... (בראשית ברא אלוהים את השמיים ואת הארץ וחושך על פני תהום... ויהי אור ויהי חושך יום ראשון).

בראשית היה כאוס (Chaos) – תוהו ובוהו – מתוכו נבראו ניקס – אפילת הלילה, ואירובוס (Erebus)– אפילת השאול. ניקס הביא לבדו לעולם את האבדון, הגורל, המוות השינה החלומות ואת אור החושך (הירח). אח"כ נוצרה האהבה (ארוס) ואז נולד הסדר והאנדרלמוסיה נעלמה ונוצרה הארץ – גאיה (מכירים את הלהקה? מכאן לקוח שמה). גאיה (Gahia)ילדה את טרטרוס (Tartarus)– השאול ואת אוראנוס השמים. נשמע מאוד מוכר הסיפור נכון?

אוראנוס היה לבן זוגה ולבעלה של גאיה (זו לא טעות הוא היה גם בנה) והם הביאו לעולם את המפלצות הקיקלופים והענקים. המפלצות שלושה במספר הם יצורים בעלי 100 ידיים ו 50 רגליים כ"א. הקיקלופים (Cyclopes) ענקים בעלי עין אחת גדולה במרכז הראש (פרוש המילה קיקלופ ביוונית הוא בעל עין עגולה). אחריהם נולדו הענקים הנקראים גם הטיטאנים (Titans). אוראנוס אביהם של כל היצורים נחרד למראה בניו את ותקע את המפלצות והקיקלופים עמוק באדמה ואת הטיטאנים שם לשמור על שאר היצורים כמרחק השמים מן הארץ. אולם גאיה אימם של היצורים נחרדה בשל המרחק מבניה וביקשה נקמה היא נתנה מגל לצעיר בניה (הטיטן) מגל וכשבעלה אוראנוס בה לבעול אותה קרונוס קפץ וחתך לו את איבר מינו (עשה לו ברית מוכר לא?) מטיפות דמו של אוראנוס קמו אלי הזעם ומאיבר מינו יצא קצף הגלים (ביוונית אפרוס) שהוליד את אפרודיטה היא אלת היופי. כל הסיפור הזה קורה לחופיה של קפריסין כשיוצאת אפרודיטה מהים בכל מקום שכף רגלה דורכת גדלים דשא ופרחים והאי נהיה יפהפה. בינתיים קרונוס שרצח את אוראנוס הפך לבן זוגה של ריאה (Rhea) אחותו והם מביאים שישה ילדים לעולם. אולם קורונוס מפחד פן אחד מבניו יעלה עליו ועל כן הוא בולע את כולם פרט לאחרון איתו בורחת ריאה לכרתים ומבקשת את עזרת הנימפות בגידול בנה.נימפות אלה מגדלות את בנה בתוך מערה מבלי שקרונוס ידע. כדי שקרונוס בעלה של ריאה לא ידע שהיא מסתירה מפניו את בנה לוקחת ריאה סלע ועוטפת אותו בבד נותנת אותו לקרונוס שבולע את הסלע ואינו יודע שזה לא בנו.

הילד אותו הולידה ריאה ומסרה לנימפות היה זאוס מי שעתיד להיות שליט האלים אותו כולנו מכירים....

לידיעתכם המערה בה גדל זאוס נקראת באופן מפתיע מערת זאוס ולכל אלה שביקרו בכרתים ולכל אלה שעוד יבקרו מערה זו נמצאת שם עד עצם היום הזה.

מקווה שנהניתם על אף שאני יודע שזה קצת מסובך קראו שוב.