שלישי 27 אוקטובר 2020

דעות - מאמרים

כאשר אנו מבצעים רכישת נדל"ן, יש לשכור את שירותיו של עורך דין מקרקעין- מחיר ועלויות. המצב בשוק עורכי הדין בישראל הינו קשה, יש הרבה עורכי דין ואפילו יותר מדי, כך שעורכי דין צעירים, מתפתים לבצע עסקאות בתחום המקרקעין, מבלי לדעת, מה הסיכון שכרוך בהם כמו למשל תביעות עמידר דיור ציבורי.

חשוב לא להתפתות לעורך דין שאינו מנוסה, אפילו אם שכ"ט נראה לכם נמוך. לרוב, המחירים של שכ"ט עורכי דין, בתחומי המקרקעין, אם רישום נכס, ליווי עסקה, חוזה מכר של נכס, ייצוג צד בעסקה, העברות בטאבו ועוד, מתפרסמים, כך שיהיה לכם מושג, לגבי המחירים על פי סוג עסקת המקרקעין. לרוב, עסקאות מכר של נכסים, יעלו כ-1-2% מכלל הסכום בעסקה התופעה של מחירים נמוכים יותר גוברת ושוב, בשל ריבוי עורכי הדין בתחם זה במיוחד בארץ.

דרכים שונות לחישוב שכר הטרחה של עורך דין מקרקעין

ישנן כמה שיטות לקביעת שכ"ט של עורך דין, למשל, סכום קבוע מבלי שתהיה איזו שהיא תלות במספר השעות שהושקעו מצד עורך הדין. לרוב, השכר ייקבע על פי אחוז וחצי בערך ממחיר הנכס. תמיד, יש לשאול כבר בפגישת הייעוץ הראשונה עם עורך הדין, מה תהיה העלות של שכר הטרחה וממה זה גזור? עורך דין מקרקעין- מחיר ועלויות. האפשרות האחרונה, תהיה מספר שעות העבודה, עלויות הרישומים השונים ועוד. עורך דין בעסקת מקרקעין, יבדוק לגבי כל הפרטים בעסקה ויש צורך בהרגשת ביטחון מוחלט של הקונה או המוכר המיוצגים ע"י עוה"ד. כל החיפוש של הנכס, דורש עבודה לא מעטה, כגון הרישומים שלו בטאבו, בדיקת חריגות בנייה, בדיקת הזכויות נכס, היטלים שיחולו עליו וכדומה. בגין פעולות אלה, נהוג לשלם לעורך הדין מיד לאחר החוזה שיערוך, את שכר הטרחה שלו, אשר יהיה בין אחוז לשני אחוז, תלוי כמובן מי הוא עורך הדין.

בדיקות לגבי עלויות שכר טרחה של עורכי דין בתחום המקרקעין

גם בלשכת עורכי הדין, מפרסמים בכל תקופה מסוימת, לגבי עורך דין מקרקעין- מחיר ועלויות, כדאי לברר גם שם, או באמצעות אתרי אינטרנט בתחום המשפט, פורומים שבהם גולשים משוחחים בצ'אט עם עורכי דינם ועוד.