Text Size
שבת 4 יולי 2020

דעות - מאמרים

"יום אשר לא קרה לך בו דבר מה מוזר, הוא יום אבוד". זוהי ציטטה של אחד המדענים הדגולים של העת החדשה. ואכן הפיזיקה המודרנית מלאה בדברים מוזרים, שההיגיון אינו יכול להסביר אותם. מי שיצר את העולם הזה, עשה, ללא ספק, נסים ונפלאות.

בניגוד למה שנטו לחשוב, אחרי שתורת ניוטון הפכה למקובלת בעולם, העולם שלנו אינו כה פשוט וניתן להסבר מכני מדויק. למעשה זהו עולם משונה עד להחריד, שבו הזמן אינו אלא ממד נוסף על שלושת הממדים של היקום. הוא יכול להתקצר, להתארך ולהשתנות. בעצם בעולם המיקרוסקופי, מספר הממדים הקיימים הוא הרבה מעבר לארבע... היקום עצמו על כל גודלו ותפארתו, הולך ומתרחב וגדל בקצב עצום, במהירות העולה בהרבה על מהירות האור. והשאלה המוזרה מכל: לתוך מה בעצם גדל היקום שלנו, אם הוא כל מה שישנו והוא אינסופי? עם כל המכשור החדש, שאפשר לנו להציץ בנבכי היקום, הרי היקום הנראה הוא רק רבע מהיקום הקיים בפועל ...

בספר "נסעתי בזמן תכף אשוב", כתב המחבר שמבין ארבע האפשרויות שהמדענים מצאו לתאר את היקום שלנו, האפשרות הרביעית היא המתאימה ביותר לתפיסה הרוחנית.

מעניין שמדובר בתיאוריה שרואה את היקום כבנוי על סמך מודלים מתמטיים. המתמטיקאי ההודי, סריניוואסה רמנוג'אן, שפעל בתחילת המאה העשרים, מתואר בסרט "האיש שידע אינסוף" (נכתב גם ספר עליו) כגאון מתמטי יחיד בדורו. הוא האמין שהמספרים שהוא גילה מתארים את היקום. הוא סרב לשקוד על הוכחת הנוסחאות שמצא, והתעקש שהמספרים הגיעו אליו ישירות דרך אלוהים. מאוחר יותר המדענים מצאו שכל התיאוריות שלו היו נכונות ומבוססות.

לא אלאה אתכם בעובדות מדעיות נוספות. תבינו בעצמכם שהמדע, שמסביר את המציאות שלנו, הוא מוזר עד להחריד ולנו לא נותר אלא להאמין בנסים ונפלאות...

העניין של המיסטיקה וכוחות על, הוא בעצם הכרה במהות העולם שלנו, שהוא יותר רוחני מאשר חומרי. בעצם חיינו הם אשליה, שאנו חווים כדי לגלות את העצמי הנפלא שלנו, דרך העולם החומרי, המנוגד כל כך לעולם הרוחני.

ככה שדברים מוזרים, מיסטיים שקורים לנו, (נסים), הם בעצם התחברות עם המהות הפנימית, הרוחנית האמתית שלנו. על כן התגלויות מסטיות לא צריכות להיתפס על ידנו כמשהו שהוא מעבר למציאות שלנו, אלא דווקא כחלק מהמציאות האמתית....

דווקא החוויות המוזרות, הסותרות את המציאות החומרית שלנו, הם המפתח להבנה אמתית של העולם, של המציאות שמעבר לחמשת החושים...

נסים, נפלאות ותפילות

על העטיפה של הספר "נסים קטנים" כתוב: "צירופי מקרים הוא דרכו של אלוהם להישאר אנונימי."

ואכן, אנחנו יכולים לראות בעולמנו, שנסים שקורים הם די נדירים ואפילו מסתוריים. שהרי אלוהים ברא את העולם במטרה להוות ניגוד גמור לטבעו האלוהי. העולם החומרי נועד לגלות לאלוהים את טבעו האלוהי, דרך הגילויים שאנחנו מגלים על נפלאות האלוהים. זאת מפני שכולנו אחד, אנחנו נוצרנו בצלמו ובדמותו של אלוהים, כדי לאפשר לו לחוות את עצמו הנפלא.

מי שמצפה מאלוהים להתגלות במלוא הדרו, לא יזכה לכך. כמו שהשיר אומר: יש דברים נסתרים... העולם הזה בנוי מניגודים והפלאי והמופלא יבוא בד בבד עם החומרי והתפל. אחרי כל עליה תבוא ירידה... כשחז"ל הזהירו שמי שיראה את מלוא הדרו של אלוהים, עלול למות – הכוונה לא הייתה להפחיד אף אחד. כל הכוונה הייתה לומר שבחיים האלו יש את ההדר והנפלא יחד עם התפל וחסר הערך. ומי שרואה רק את ההדר הוא כבר לא חי בעולם הזה.

קוסם אמתי הוא אחד שמדי פעם ייכשל...

על כן כל הניסיונות להראות שאין באמת נסים, שהעולם פועל כפי שהוא, אינו הוכחה לזה שאין אלוהים, אלא ההפך – הוא מראה שיש אלוהים שברא את העולם החומרי שמתנהג בצורה כל כך מדויקת ועקבית.

דווקא חנוכה, שהוא חג הנסים, הוא החג הדתי ביותר מבחינתי. שכן האלוהות היא נסים ונפלאות. להכיר את אלוהים זה להכיר בנסים ונפלאות שהוא עושה לנו בחיינו. זאת המטרה העליונה שלמענה נברא האדם – לגלות את גדולתו ונסיו של אלוהים.

בסופו של דבר האמונה הוא, כמו כל דבר בחיים, עניין של בחירה. יש פתגם שאומר: אם תאמין שתצליח, או אם תאמין שתיכשל, בשני המקרים הצדק יהיה אתך. האמונה היא בעצם מהות המציאות והקיום שלנו.

אתה יכול להאמין בבורא עולם ואתה יכול לא להאמין בו. אבל אם תאמין, חייך יהיו קלים וטובים יותר, בזכות האמונה....