שבת 15 יוני 2024

דעות - מאמרים

האם לבנות אתר במערכת WIX החינמית? היא שאלה החוזרת על עצמה אצל לקוחות רבים המבקשים להתחדש באתר אינטרנט.

אז האם כדאי? התשובה העדכנית - אם אתם רוצים שימצאו אתכם בחיפוש גוגל, כנראה שלא!

כפי שדיווח לאחרונה בארי שוורץ, "נראה כי אתרים רבים שנבנו במערכת WIX, הוסרו לאחרונה מתוצאות החיפוש של גוגל" (seroundtable.com, 14.10.15) ומביא לכך עדות בדיונים רבים שנפתחו בפורומי התמיכה של GOOGLE. למשל כאן, מוצג גרף המראה על ירידה מהירה ומשמעותית במספר העמודים המאונדקסים במנוע החיפוש גוגל.

כמובן שגם גוגל הבינו שיש בעיה ונציג מטעמם John Mueller, כבר הודיע כי העניין בבדיקה אך טרם הוסדר.

על פי פרסום באתר Searchengineland.com נראה כי הסיבה הנה שינוי שנכנס לפני מספר שבועות באלגוריתם הדירוג של גוגל והמתייחס לאתרי מבוססי AJAX/JavaScript ואשר תשתית מערכת WIX מרבה להשתמש בטכנולוגיה זו.

נזק עסקי

כאשר אתם, כבעלי עסק מבקשים לייצר נוכחות עסקית באינטרנט - חשוב לבחון את העלות והתועלת, כמו גם הסיכון המחושב של ההשקעה בתשתיות.

אז נכון, אתר בסיסי במערכת WIX לא עולה כלל כסף וגם שדרוג לחשבון עסקי לא יעלה ובסופו של דבר כסף רב. אבל התלות בתשתית וטכנולוגיה חיצונית וללא כל גמישות עסקית יכולה לגרום לכם נזק עסקי רב, העולה על החסכון שהצגתם בתחילת הדרך. ממש כמו במקרה הנוכחי, בו אלגוריתם החיפוש של GOOGLE השתנה, אך התשתית של WIX לא הייתה ערוכה לשינוי זה ולכן לא עודכנה בזמן אמת. כתוצאה מכך, אתרים נעלמו מתוצאות החיפוש.

כל בעל עסק הפועל מעל רשת האינטרנט, יכול להסביר לכם מה הנזק בכך - העלמות מתוצאות החיפוש, מונעת מהגולשים וקהל הלקוחות להחשף לעסק, לשרותים ולמוצרים שאתם משווקים. מכאן שאין כניסת גולשים לאתר, אין פניות, אין הזמנות ואין רכישות ועד כדי עצירה מוחלטת של הפעילות.

גרוע מכך, עסקים שיש להם אתר במערכת WIX והשקיעו ממון רב בקידום אורגני בתוצאות החיפוש ואולי אף הניבו מכך תנועה לאתר, הגדלת המחזור ושורת הרווח - איבדו באחת את כל השקעתם.

למה לא WIX?

מעבר לבעיה הנוכחית של הופעת אתרים מבוססי WIX במנוע החיפוש GOOGLE, הרי שבניית אתר עסקי או פרטי על גבי מערכת חיצונית תמיד תהיה מלווה בחסרונות רבים.

כאמור, הדוגמא הנוכחית מספקת בהחלט לחסרון הגדול שבמערכות דוגמאת זו של שרות WIX, אך מעבר לכך לתשתית WIX יש גם מגבלות טכנולוגיות ששווה לסקור:

  1. גוגל לא אוהבים את WIX - קביעה זו, מתבססת על כך שתשתית הקוד באתרי WIX אינה תואמת ברמה גבוהה לדרישות אלגוריתם החיפוש של GOOGLE ולכן ולרוב קשה יותר לקדם אתרים אלו.
  2. טכנולוגיית פלאש\FLASH מיושנת - רבים מאתרי המערכת מוקמים על בסיס טכנולוגיה מיושנת זו למרות המאמץ למעבר אל HTML5 היא עדין נוכחת. מעבר לסרבול, הרי שכל המכשירים הניידים של אפל מבוססי iOS אינם מציגים FLASH ולכן האתר לא יעבוד כהלכה.
  3. טעינה איטית - מעצם אופי התשתית, אתרי WIX נטענים באיטיות יחסית לאתרים בתשתית עצמאית. מגבלה זו פוגעת בחווית המשתמש, מגבילה גולשים ממכשירים נידיים ... וכן, גם פוגעת בדירוג האתרים בחיפוש גוגל.
  4. מגבלת עיצוב - מטבעה של מערכת סגורה, תשתית WIX מגבילה מאוד את היכולת לעצב ולהתאים את האתר לחזון הויזואלי הרצוי.

אז אם אתם עדין מעוניינים באתר אינטרנט לעסק שלכם, פנו לקבלת יעוץ והצעת מחיר למייל info@ahoyit.com.